Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
2 zdjęcia
ZobaczFernando Hadad, to kandydat Partii Pracujących i jego potencjalny rywal w drugiej turze.
To nie jest dobry rok dla brazylijskich aktywów. Real stracił od początku stycznia około 20 proc. wobec dolara, co plasuje go w gronie najgorszych walut świata. Bovespa, główny indeks brazylijskiej giełdy, w połowie czerwca wpadł w bessę. Od tamtego momentu już się solidnie odbił, ale w zeszłym tygodniu był wciąż o około 15 proc. niżej od tegorocznego szczytu. Największa gospodarka Ameryki Południowej nie jest w łaskach inwestorów, choć teoretycznie powinni oni docenić to, że jej sytuacja się nieco poprawiła względem zeszłego roku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że brazylijski PKB wzrośnie w 2018 r. o 2,3 proc., po tym jak w 2017 r. zwiększył się o 1 proc., a w 2016 r. spadł o 3,5 proc. Co prawda inflacja przyspieszyła z 2,86 proc. w styczniu do 4,19 proc. w sierpniu, ale czy jest to poziom, który mógłby wystraszyć inwestorów na tyle, by tak silnie wyprzedawali reala? Problem leży po części w polityce banku centralnego Brazylii, który od marca utrzymuje główną stopę procentową na najniższym w historii poziomie 6,5 proc. Inwestorów mogą niepokoić również problemy strukturalne brazylijskiej gospodarki, w tym deficyt finansów publicznych, który w zeszłym roku wyniósł aż 7,8 proc. PKB. Największym czynnikiem niepewności są jednak wybory prezydenckie (połączone z parlamentarnymi i samorządowymi), których pierwsza tura odbędzie się 7 października, a ewentualna druga 28 października. Będą one niezwykłym pojedynkiem ekscentrycznego, prawicowego radykała z bezbarwnym lewicowcem, mającym poparcie siedzącego w więzieniu, ale wciąż popularnego eksprezydenta.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koszty opieki zdrowotnej pochłaniają coraz większą część dochodów gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają obecnie na opiekę zdrowotną więcej niż na artykuły spożywcze czy mieszkanie.
Rosja może stracić w Baku i w Erywaniu nie tylko wpływy polityczne, ale również biznesowe i kulturowe. W Armenii już przyjęto uchwałę, która znacznie ułatwi przejmowanie rosyjskich biznesów ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.