Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Giuseppe Conte, premier Włoch, gra ostro z Brukselą. Nie chce zmieniać budżetu, który nie podoba się Komisji Europejskiej.
– Nie mamy żadnego planu B w kwestii budżetu. Powiedziałem, że deficyt wynoszący 2,4 proc. PKB jest limitem. Teraz mogę dodać, że jest naszym limitem – stwierdził włoski premier Giuseppe Conte. Mówił o propozycji budżetu swojego kraju na 2019 r. przedłożonej Komisji Europejskiej do oceny. Oceny, która wypadła fatalnie, bo po raz pierwszy w swej historii KE odrzuciła projekt budżetu państwa członkowskiego.
Unijnym decydentom nie spodobało się to, że deficyt finansów publicznych wyniesie 2,4 proc. PKB. Na pierwszy rzut oka nie powinno to Brukseli zdenerwować. Wszak to deficyt mniejszy niż 3 proc. PKB, czyli zgodnie z ogólnymi regułami rządzonymi strefą euro – dopuszczalny. Diabeł jak zwykle tkwi jednak w szczegółach. Komisji Europejskiej nie podoba się to, że obecny włoski rząd (tworzony przez populistyczne partie: Ligę Północną i Ruch Pięciu Gwiazd) nie miał zamiaru trzymać się obietnic swojego centrolewicowego poprzednika, który obiecał wcześniej Brukseli deficyt na poziomie zaledwie 0,8 proc. PKB. Oficjalnie KE jest zaniepokojona tym, że tzw. deficyt strukturalny (nie obejmujący skutków cyklu gospodarczego i zdarzeń jednorazowych) zostanie zwiększony o 0,8 pkt proc., podczas gdy poprzednicy obiecali jego redukcję o 0,6 pkt proc. Wzrost deficytu strukturalnego ma zaś prowadzić do zwiększenia i tak już olbrzymiego włoskiego długu publicznego, który sięgał w zeszłym roku 131,8 proc. PKB.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koszty opieki zdrowotnej pochłaniają coraz większą część dochodów gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają obecnie na opiekę zdrowotną więcej niż na artykuły spożywcze czy mieszkanie.
Rosja może stracić w Baku i w Erywaniu nie tylko wpływy polityczne, ale również biznesowe i kulturowe. W Armenii już przyjęto uchwałę, która znacznie ułatwi przejmowanie rosyjskich biznesów ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.