To największa grzywna, jaką kiedykolwiek Federalna Komisja Handlu nałożyła na firmę technologiczną. Poinformowały o niej w piątek wieczorem dwa amerykańskie dzienniki - Wall Street Journal i Washington Post, powołując się na anonimowe źródła bliskie sprawie. Jak czytamy, kara w wysokości 5 mld dol. została przegłosowana 3 do 2, z wyraźnym podziałem na partie polityczne - za byli Republikanie, a przeciw Demokraci. Zgodnie z oczekiwaniem, departament sprawiedliwości powinien zatwierdzić tę karę.

Kara została nałożona na giganta społecznościowego w rezultacie potężnego wycieku danych do firmy analitycznej Cambridge Analytica. Federalna Komisja Handlu rozpoczęła śledztwo w tej sprawie w marcu 2018 roku. Początkowo Facebook twierdził, że nielegalnie przekazane zostały do Cambridge Analytica dane 50 mln użytkowników, w kwietniu tego roku jednak przyznał, że ta liczba mogła sięgnąć 87 mln. W wyniku śledztwa Komisja stwierdziła, że Facebook naruszył warunki umowy dotyczącej ochrony danych z 2012 roku, w której firma zobowiązała się do informowania użytkowników o udostępnianiu ich danych zewnętrznym podmiotom.

Ani Facebook, ani Federalna Komisja Handlu jak dotąd nie udzieliły oficjalnego komentarza w tej sprawie. Facebook przyznał jednak w kwietniu tego roku pod koniec negocjacji z Komisją, że spodziewa się, iż kara wyniesie od 3 mld dol. do 5 mld dol.

Zdaniem krytyków jednak, kara wciąż jest zbyt niska i gigant nie odczuje jej zbyt mocno, biorąc pod uwagę jego zyski. Tylko w trzech pierwszych miesiącach 2019 roku dochód Facebooka sięgnął ponad 15 mld dol.