Debiut InBev w Azji anulowany

Anheuser Busch InBev anulował wprowadzenie na giełdę swego azjatyckiego działu Budweiser Brewing Company APAC z powodu kilku czynników.

Aktualizacja: 14.07.2019 11:50 Publikacja: 14.07.2019 11:48

Debiut InBev w Azji anulowany

Foto: Pixabay

Największy na świecie piwny koncern zamierzał sprzedać w Hongkongu 1,6 mld akcji azjatyckiego działu, właściciela ponad 50 marek piwa, aby pozyskać do 9,8 mld dolarów w ramach największej dotąd w tym roku pierwotnej oferty publicznej.

AB InBev oświadczył, że decyzja wynikała „z kilku czynników, w tym panujących warunków rynkowych”, choć na giełdzie w Hongkongu panował spokój, a sesja zakończyła się rekordowymi obrotami. Informacja ta wywołała bessę akcji giganta w Nowym Jorku o 3 proc. Anulowanie IPO jest porażką samej giełdy w Hongkongu, która liczyła, że wejście Budweisera przyciągnie do niej inne duże firmy międzynarodowe w czasie napięć handlowych między Stanami i Chinami.

Przepisy tej giełdy stanowią jednak, że podczas debiutu cena emisyjna nie może być niższa więcej niż 10 proc. od ceny podawanej w prospekcie emisyjnym bez wcześniejszej zgody władz giełdy. Tak nie było, AB InBev trzymał się podanej ceny 40 dolarów HK za akcję, co spowodowało, że niektórzy amerykańscy inwestorzy zmniejszyli zamówienia.

Budweiser APAC wywołał zainteresowanie funduszy spekulacyjnych i zarządzających dużymi majątkami, którzy składali oferty kupna na podstawie podawanych w prospekcie emisyjnym widełek 40-47 HKD, ale niektórzy długoterminowi inwestorzy z USA, często traktowani priorytetowo podczas debiutów, zapisywali się na ceny poniżej 40 dolarów.

Szefowie grupy po zamknięciu księgi zapisów na akcje spotkali się w Nowym Jorku z bankierami z JP Morgan i Morgan Stanley dla omówienia ceny emisyjnej. Według informatorów Reutera, stwierdzono, że AB InBev będzie mieć trudności z uzyskaniem dostatecznego popytu ze strony długoterminowych inwestorów.

- Była to właściwa decyzja. Cieszę się, że nie zrobili tego, skoro popyt był mały — ocenił rezygnację Nico von Stackelberg z Liberum. AB InBew zostawił sobie możliwość ponownego podejścia, bo stwierdził, że będzie uważnie obserwować warunki na rynku.

Anulowanie debiutu jest również porażką obu amerykańskich banków inwestycyjnych. Morgan Stanley zarobił w I półroczu na debiutach w Azji więcej od jakiegokolwiek banku w Stanach czy w Europie, JP Morgan był na 31. miejscu w rankingu firmy Refinitiv.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?