Wielki plan przyciśnięcia bogatych

Elizabeth Warren chce zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jeśli jej marzenie się spełni, to będzie próbowała obłożyć najbogatszych Amerykanów 6-proc. podatkiem majątkowym.

Publikacja: 25.11.2019 14:38

Elizabeth Warren (ur. 1949 r.) zasiada w Senacie USA od 2013 r., wcześniej m.in. prawniczka zajmując

Elizabeth Warren (ur. 1949 r.) zasiada w Senacie USA od 2013 r., wcześniej m.in. prawniczka zajmującą się bankructwami i wykładowca uniwersytecki.

Foto: Bloomberg

Czy propozycja specjalnego podatku uderzającego w bogaczy to sposób na wygranie wyborów prezydenckich w USA? Jeszcze kilkanaście lat temu kandydat proponujący takie rozwiązanie nie miałby szans na nominację żadnej liczącej się partii. Globalny kryzys gospodarczy zmienił jednak wiele, a Partia Demokratyczna przesunęła się w lewo. Senator Elizabeth Warren szuka więc sukcesu w wyścigu o demokratyczną nominację prezydencką, snując wizję „zniszczenia amerykańskiej oligarchii" za pomocą podatku majątkowego. I wygląda na to, że ta wizja spotyka się z pozytywnym odzewem wśród sporej części demokratycznego elektoratu. W sondażach przeprowadzanych w ostatnich trzech miesiącach w Iowa (stanie kluczowym dla prawyborów) Warren uzyskiwała poparcie od 16 proc. do 28 proc. A to plasuje ją w gronie głównych pretendentów do nominacji, obok byłego wiceprezydenta Joe Bidena, senatora Berniego Sandersa czy burmistrza Pete'a Buttigiega. Perspektywa tego, że może ona zostać nowym prezydentem USA wywołuje jednak już niepokój u niektórych przedstawicieli najbogatszego 1 proc. społeczeństwa. Nawet u tych, którzy są znani z liberalno-lewicowych poglądów.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Posiedzenie EBC. W tle cła amerykańskie
Gospodarka światowa
Rząd (na razie) przetrwał, więc jen odzyskał siłę
Gospodarka światowa
W polityce handlowej USA najgorsza jest niepewność
Gospodarka światowa
Czy prognozy znów nie nadążają za sytuacją na Wall Street?
Gospodarka światowa
S&P 500 sygnalizuje, że dynamika wzrostu akcji w USA słabnie
Gospodarka światowa
W USA wszyscy chcą teraz być bankiem. Banki nie są z tego zadowolone