Pozwy zbiorowe. W sprawie opcji i nie tylko

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Chodzi o możliwość składania tzw. pozwów zbiorowych.

Publikacja: 11.03.2009 07:03

Ustawa umożliwi wspólne wystąpienie do sądu co najmniej dziesięciu osobom lub firmom mającym podobne roszczenia wobec jednego podmiotu.W komunikacie po posiedzeniu rządu zaznaczono, że przepisy będą dotyczyć nie tylko sektora bankowego i opcji walutowych. Nowe przepisy ułatwią dostęp do sądu w innych w sytuacjach, gdy wspólne dochodzenie roszczeń byłoby korzystniejsze niż indywidualne występowanie na drogę sądową. Dotyczyć to może np. żądania małych kwotowo odszkodowań od jednego sprawcy szkody.

Sprawy dotyczące postępowań grupowych będą rozpatrywane przez trzyosobowe składy sędziowskie w sądach okręgowych. Przewidziano także możliwość ugodowego załatwienia sprawy w każdym jej stadium – pod kontrolą sądu.

W celu zdyscyplinowania osób, które chcą występować z pozwami, w projekcie przewidziano, że na wniosek pozwanego koszty postępowania będą zabezpieczane poprzez kaucję. Będzie ona wpłacana w gotówce. Wysokość kaucji może sięgnąć 10 proc. spornej kwoty.

Firmy uwikłane w opcje założyły już stowarzyszenie, mogą więc być zainteresowane także innymi wspólnymi działaniami, w tym pozwami. Niezależnie od tego czekają na ustawy wyłącznie w sprawie opcji. Swój projekt złożyło już PiS, kolejny przygotowywują PO z PSL.

Zdaniem części ekspertów, politycy nie powinni ingerować w umowy zawierane między bankami a przedsiębiorcami. Firmy powinny zaś ponieść pełne konsekwencje swoich decyzji. Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski skierował jednak wczoraj pismo do Stanisława Kluzy, przewodniczącego KNF, z opinią, że komisja powinna zbadać, czy banki działały zgodnie z polskim i unijnym prawem. Z kolei Krzysztof Pietraszkiewicz, przewodniczący Związku Banków Polskich, zwrócił się do rządu, prezesa NBP, szefa KNF i liderów partii politycznych o podjęcie działań, które umożliwią firmom wywiązanie się z ich zobowiązań.

Pietraszkiewicz zasugerował udzielenie przedsiębiorcom, „którzy zabezpieczali się przed ryzykiem walutowym w poprawny sposób”, gwarancji rządowych na spłatę długów. – Dziś niektórzy politycy, bez zbadania problemu, prześcigają się w pomysłach, jak problem opcji zamienić w aferę i coraz bardziej utrudniają możliwości rzeczywistego rozwiązania sytuacji – skomentował szef ZBP.

Jego propozycje są zbieżne z postulatami Klubu Parlamentarnego Lewica, który przedstawił wczoraj projekt ustawy zakładającej uruchomienie preferencyjnych kredytów dla firm oraz wstrzymanie egzekucji długów wynikających z umów opcyjnych.

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski