Płace znowu w górę

W ciągu roku w firmach, gdzie pracuje dziesięciu i więcej pracowników wynagrodzenia przeciętnie wzrosły o 6,5 procent. podał Główny Urząd Statystyczny

Publikacja: 19.01.2010 15:02

Realnie płace wzrosły prawie o 3 proc, po kilku miesiącach spadków

Realnie płace wzrosły prawie o 3 proc, po kilku miesiącach spadków

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak mw Michał Walczak

- To tłumaczy, w jaki sposób przez cały rok konsumpcja indywidualna utrzymywała się na dobrym poziomie - mówi Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

GUS podał, że przeciętna płaca brutto w grudniu wyniosła 3 652,40 zł. W ciągu miesiąca zaś płace wzrosły o 7,3 proc. O tyle samo w stosunku do kwot sprzed roku podniosły się płace bez nagród z zysku ( do 3648,60 zł).

Realnie płace wzrosły prawie o 3 proc, po kilku miesiącach spadków. A fundusz płac realnie jest większy o ok 1 proc., niż rok temu.

- Z wyników finansowych różnych branż spodziewać się można, że tam podwyżki były znacznie wyższe niż inflacja - dodaje Krzysztoszek. Jej zdaniem takie wzrosty, ponad przeciętną były w energetyce, górnictwie, farmacji, części firm spożywczych, a być może nawet motoryzacyjnychTo znacznie więcej niż przewidywali ekonomiści.

Adam Czerniak, ekonomista Invest Banku SA tłumaczy, że w tym roku mamy o 1 dzień roboczy więcej niż rok temu, firmy jednak wypłaciły nagrody roczne i kwartalne. Jego zdaniem w styczniu wzrost płac znowu spadnie, być może nawet do "0". Tłumaczy: - Wiele firm przesunęło wypłaty z ostatniego miesiąca 2008 roku na początek 2009, tak by pracownicy zyskali na obniżeniu stawek podatku dochodowego. I w zeszłym roku w grudniu podwyżki były niższe niż w styczniu, miesiąc później. - zdaniem Adama Czerniaka w tym roku będzie odwrotnie.

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w grudniu było zatrudnionych 5 mln 254,9 tysiąca osób, czyli o 1,8 mniej rok do roku i 0,2 proc. mniej wobec listopada 2009.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe