"W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać nieco mniej znaczących zwolnień pracowników niż przewidywano w styczniu" - głosi komunikat GUS.
GUS podał, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wzrósł w lutym do 3 punktów z zera punktów w styczniu. Oznacza to, że 3 punkty procentowe więcej badanych przedsiębiorstw sygnalizowało poprawę sytuacji niż pogorszenie.
W styczniu zeszłego roku wskaźnik ten był poniżej minus 10 punktów, a pod koniec 2001 roku notował minima na poziomie poniżej minus 20 punktów.
[srodtytul]Budownictwo i handel[/srodtytul]
Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w lutym negatywne, podobne do zgłaszanych w styczniu, choć lepsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - wynika z lutowego badania GUS. Spadek bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i pogorszenie sytuacji finansowej są w opinii przedsiębiorców bardziej znaczące niż w styczniu. Przewidywania dotyczące portfela zamówień są optymistyczne, podczas gdy prognozy produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem.