W lutym koniunktura w przemyśle poprawiła się

W lutym 2010 roku koniunktura w przemyśle poprawiła się wobec stycznia, podał Główny Urząd Statystyczny. Polepszył się także wskaźnik koniunktury w handlu, a w budownictwie pozostał bez zmian

Publikacja: 23.02.2010 10:40

W lutym 2010 roku koniunktura w przemyśle poprawiła się wobec stycznia, podał we wtorek Główny Urząd

W lutym 2010 roku koniunktura w przemyśle poprawiła się wobec stycznia, podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik sm Sławomir Mielnik

"W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać nieco mniej znaczących zwolnień pracowników niż przewidywano w styczniu" - głosi komunikat GUS.

GUS podał, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wzrósł w lutym do 3 punktów z zera punktów w styczniu. Oznacza to, że 3 punkty procentowe więcej badanych przedsiębiorstw sygnalizowało poprawę sytuacji niż pogorszenie.

W styczniu zeszłego roku wskaźnik ten był poniżej minus 10 punktów, a pod koniec 2001 roku notował minima na poziomie poniżej minus 20 punktów.

[srodtytul]Budownictwo i handel[/srodtytul]

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w lutym negatywne, podobne do zgłaszanych w styczniu, choć lepsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - wynika z lutowego badania GUS. Spadek bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i pogorszenie sytuacji finansowej są w opinii przedsiębiorców bardziej znaczące niż w styczniu. Przewidywania dotyczące portfela zamówień są optymistyczne, podczas gdy prognozy produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem.

"W lutym (podobnie jak w styczniu) ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 15. W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 30 proc. (w styczniu odpowiednio 13 proc. i 28 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - wynika z badania GUS.

Przedsiębiorcy odnotowują dalszy spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, co jest związane m.in. z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, sygnalizowanymi jako najbardziej odczuwana bariera prowadzonej działalności.

"Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień są nieznacznie optymistyczne. Prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej są nadal niekorzystne, choć lepsze od formułowanych w styczniu. Spośród badanych przedsiębiorstw 22 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 18 proc.). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym" - napisano.

Według GUS oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są pesymistyczne i gorsze od zgłaszanych w styczniu.

"Odpowiednie prognozy są również niekorzystne, choć lepsze od formułowanych przed miesiącem. Rosną trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowane ograniczenie zatrudnienia może być mniejsze od prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Należy oczekiwać dalszego spadku cen realizacji robót budowlano-montażowych, zbliżonego do zapowiadanego w styczniu" - napisano.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym wzrósł zaś w lutym do minus 3 punktów z minus 5 w styczniu.

"W lutym odnotowuje się spadek bieżącej sprzedaży, znacznie większy niż przed miesiącem, co może być związane między innymi z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi" - dodano w części raportu o handlu.

"W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują mniejszego niż prognozowali w styczniu spadku sprzedaży" - głosi raport.

[srodtytul]Usługi[/srodtytul]

W styczniu sytuacja firm usługowych pozostała bardzo zróżnicowana, a największymi optymistami pozostawały firmy z branży finansowej i ubezpieczeniowej oraz informacji i komunikacji. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę firmy zajmujące się zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?