Produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych w firmach, gdzie pracuje ponad dziewięć osób, była w lutym o 9,2 proc. wyższa niż przed rokiem i o 3,1proc. wyższa w porównaniu ze styczniem. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 9,5 proc. wyższa niż w lutym rok temu i o 0,9 proc. wyższa w porównaniu ze styczniem.
[srodtytul]Dell poprawia wyniki przemysłu...[/srodtytul]
W stosunku do lutego zeszłego roku wzrost produkcji odnotowano w 22 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 57,8 proc., metali – o 36,1 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 26,9 proc., urządzeń elektrycznych – o 22,1 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 19,5 proc. oraz wyrobów farmaceutycznych – o 14,7 proc.
– Ta struktura wskazuje, że głównym czynnikiem ożywienia w przemyśle jest wzrost eksportu wspierany przez ożywienie światowej wymiany handlowej i odbudowę zapasów w przedsiębiorstwach u głównych partnerów handlowych Polski, przede wszystkim w Niemczech – tłumaczy Jakub Borowski, główny ekonomista Invest-Banku. Jego zdaniem dodatkowym czynnikiem wspierającym wzrost produkcji przemysłowej w Polsce jest odbudowa zapasów w firmach. – Wysoka dynamika produkcji w dziale „komputery, wyroby optyczne i elektroniczne” jest moim zdaniem związana z przeniesieniem do polskiej fabryki Della produkcji z zamkniętego zakładu w Limerick w Irlandii – dodaje Borowski.
– Wartość produkcji przemysłowej pokazuje, że aktywność gospodarcza stabilizuje się na umiarkowanym poziomie – dodaje Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.