W lutym wartość zakupów nie wzrosła

Ostrożne oceny konsumentów i mroźna zima spowodowały, że dane o sprzedaży detalicznej są gorsze od prognoz

Publikacja: 25.03.2010 07:40

W lutym wartość zakupów nie wzrosła

Foto: GG Parkiet

Sprzedaż detaliczna w lutym była o 2,8 proc niższa w cenach stałych oraz o 0,1 proc wyższa niż dwanaście miesięcy temu w cenach bieżących. W ciągu miesiąca jej wartość w cenach bieżących spadła o 4 proc. – poinformował GUS.

Dane o sprzedaży są znacznie niższe od przewidywanych przez analityków, którzy w cenach bieżących spodziewali się blisko 4-proc. wzrostu sprzedaży detalicznej. Teraz zwracają uwagę na sytuację na rynku pracy (13 proc. rejestrowane bezrobocie) oraz niski wzrost płac. – Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że popyt jest ograniczony i wyniki sprzedaży słabe – tłumaczył Dariusz Winek, główny ekonomista Banku BGŻ. – Na pewno trudne warunki pogodowe w lutym zaważyły na sprzedaży. Wyniki za marzec powinny przełamać tendencję spadkową.

Jak podaje GUS, w większym stopniu niż przed miesiącem obniżyła się w cenach stałych sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych – o 8,3 proc., samochodów – o 14,7 proc oraz mebli, sprzętu AGD i RTV o 15,8 proc. Więcej kupowaliśmy odzieży i obuwia – o 19,3 proc., kosmetyków i leków – o 12,9 proc. Wciąż chętnie robimy też zakupy w sklepach niewyspecjalizowanych, czyli dyskontach. Tu sprzedaż była wyższa o 12,2 proc.

– Na tak gwałtowny spadek sprzedaży dóbr trwałego użytku wpływ miała mroźna zima, która zniechęcała do wizyt w salonach samochodowych, meblowych oraz sprzętu RTV i AGD. – ocenił Adam Czerniak, ekonomista Invest-Banku.

A Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan, dodała: – Konsumenci starają się też wrócić do równowagi finansowej po dość obfitych zakupach pod koniec roku.

[ramka][b]W deklaracjach skłonność do zakupów się nie pogarsza[/b]

Sygnałem, że dynamika sprzedaży detalicznej w kolejnych miesiącach może być wyższa niż na początku roku, są wyniki badania koniunktury konsumenckiej prowadzonego co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. W deklaracjach ankietowanych przez GUS oceny dokonywania ważnych zakupów już w ubiegłym roku poprawiały się nieco szybciej niż „twarde” dane o wynikach handlu. W pierwszym kwartale, chociaż ogólny wzrost sprzedaży detalicznej wyraźnie wyhamował, to nie ma mowy o pogorszeniu ocen ankietowanych. Równocześnie wśród ankietowanych nieco pogorszyły się bieżące oceny zarówno zmiany ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i sytuacji ich własnych gospodarstw domowych. Przewidywania dotyczące najbliższego roku są jednak obecnie nieco lepsze niż kilka miesięcy temu. [/ramka]

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów