Przybędzie inwestycji

W porównaniu z minionym rokiem nie należy się jednak spodziewać znaczącej poprawy – takie są wnioski z badania przeprowadzonego przez Lewiatana. Wiele przedsiębiorstw nadal zachowuje ostrożność

Publikacja: 08.04.2010 08:45

Przybędzie inwestycji

Foto: GG Parkiet

W tym roku inwestycje większe niż w 2009 roku planuje 34 proc. firm. W zeszłym roku zainwestowało o 3 proc. więcej firm niż w 2008 roku. Tak wynika z badania, jakie przeprowadziła PKPP Lewiatan w całym kraju. – Ale też tylko 7 proc. zamierza zmniejszyć zakres inwestycji. W zeszłym roku zrobiła to co siódma firma – tłumaczy Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert Lewiatana.

[srodtytul]Przed nami rewizje w dół[/srodtytul]

Według niej ważne jest to, że częściej inwestycje planują duże firmy zatrudniające od 250 pracowników, bo to na nie przypada ponad połowa wartości inwestycji realizowanych przez cały sektor przedsiębiorstw. Z kolei zapowiedzi małych i mikrofirm pokazują, że te wciąż obawiają się ryzyka, jakim obarczone jest inwestowanie w okresie gorszej koniunktury. – Tylko 24 proc. spośród nich planuje w tym roku wzrost inwestycji – mówi Starczewska-Krzysztoszek.

Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, uważa, że firmy wciąż borykają się z problemami wsparcia finansowego, starają się pozyskiwać pieniądze poza systemem bankowym, np. emitując obligacje, a poza tym bardziej ostrożnie przewidują wzrost gospodarczy w najbliższych latach. – Proponuję przedsiębiorstwom, by planowały swój rozwój, w tym inwestycje, szacując wzrost PKB w tym i przyszłym roku na ok 2,4 proc. – mówi Jankowiak. Zdaniem ekonomisty w najbliższym czasie możemy się spodziewać rewizji w dół zapowiedzi tempa wzrostu PKB nie tylko dla Polski, ale i dla krajów UE czy dla Stanów Zjednoczonych.

[srodtytul]Przemysł się nie boi[/srodtytul]

Z badania Lewiatana wynika, że bardziej skłonni do zwiększania inwestycji są eksporterzy, niż firmy produkujące na rynek krajowy. W tej grupie w 2009 r. 29 proc. firm zwiększyło nakłady na inwestycje, a w tym roku planuje to zrobić 46 proc.

Zachowawczość producentów krajowych rozumie Stanisław Kubielas, ekspert Lewiatana i ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego. – Wprawdzie utrzymujące się od kilku miesięcy dobre wyniki produkcji sprzedanej przemysłu sugerują przełamanie spadkowych tendencji, ale zahamowanie dynamiki sprzedaży detalicznej w połączeniu z malejącym funduszem płac nie rokują szybkiego ożywienia popytu konsumpcyjnego – tłumaczy.

Zdaniem Kubielasa na odzyskanie poprzedniej dynamiki wzrostu trzeba będzie jeszcze poczekać, a wzrost w najbliższych kwartałach będzie raczej umiarkowany. Z badania Lewiatana wynika, że inwestycje zamierzają zwiększyć firmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym, zmniejszają je zaś „hotele i restauracje” (spadek z 56 proc. w zeszłym roku do 16 proc. w tym) oraz w sektorze usługi rynkowe (spadek z 43 proc. do 34 proc.).

– Hotele i restauracje intensywnie inwestowały jeszcze w zeszłym roku. Kończyły projekty rozpoczęte wcześniej, a także realizowały inwestycje finansowane ze środków unijnych – tłumaczy Starczewska-Krzysztoszek. Jej zdaniem obecne znaczące zmniejszenie skłonności do podejmowania nakładów może wynikać z zakończenia poprzedniej fazy cyklu inwestycyjnego i konieczności „zrobienia przerwy na skonsumowanie wcześniejszych projektów”.

Z badania wynika, że rośnie skłonność do inwestowania firm rodzinnych oraz firm, w których właścicielem jest osoba fizyczna (są to firmy zarówno duże, jak i małe). – Właściciele, którzy jednocześnie zarządzają firmami, są zatem bardziej skłonni do podejmowania ryzyka – uważa Małgorzata Starzczewska-Krzysztoszek.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe