Przybędzie inwestycji

W porównaniu z minionym rokiem nie należy się jednak spodziewać znaczącej poprawy – takie są wnioski z badania przeprowadzonego przez Lewiatana. Wiele przedsiębiorstw nadal zachowuje ostrożność

Publikacja: 08.04.2010 08:45

Przybędzie inwestycji

Foto: GG Parkiet

W tym roku inwestycje większe niż w 2009 roku planuje 34 proc. firm. W zeszłym roku zainwestowało o 3 proc. więcej firm niż w 2008 roku. Tak wynika z badania, jakie przeprowadziła PKPP Lewiatan w całym kraju. – Ale też tylko 7 proc. zamierza zmniejszyć zakres inwestycji. W zeszłym roku zrobiła to co siódma firma – tłumaczy Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert Lewiatana.

[srodtytul]Przed nami rewizje w dół[/srodtytul]

Według niej ważne jest to, że częściej inwestycje planują duże firmy zatrudniające od 250 pracowników, bo to na nie przypada ponad połowa wartości inwestycji realizowanych przez cały sektor przedsiębiorstw. Z kolei zapowiedzi małych i mikrofirm pokazują, że te wciąż obawiają się ryzyka, jakim obarczone jest inwestowanie w okresie gorszej koniunktury. – Tylko 24 proc. spośród nich planuje w tym roku wzrost inwestycji – mówi Starczewska-Krzysztoszek.

Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, uważa, że firmy wciąż borykają się z problemami wsparcia finansowego, starają się pozyskiwać pieniądze poza systemem bankowym, np. emitując obligacje, a poza tym bardziej ostrożnie przewidują wzrost gospodarczy w najbliższych latach. – Proponuję przedsiębiorstwom, by planowały swój rozwój, w tym inwestycje, szacując wzrost PKB w tym i przyszłym roku na ok 2,4 proc. – mówi Jankowiak. Zdaniem ekonomisty w najbliższym czasie możemy się spodziewać rewizji w dół zapowiedzi tempa wzrostu PKB nie tylko dla Polski, ale i dla krajów UE czy dla Stanów Zjednoczonych.

[srodtytul]Przemysł się nie boi[/srodtytul]

Z badania Lewiatana wynika, że bardziej skłonni do zwiększania inwestycji są eksporterzy, niż firmy produkujące na rynek krajowy. W tej grupie w 2009 r. 29 proc. firm zwiększyło nakłady na inwestycje, a w tym roku planuje to zrobić 46 proc.

Zachowawczość producentów krajowych rozumie Stanisław Kubielas, ekspert Lewiatana i ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego. – Wprawdzie utrzymujące się od kilku miesięcy dobre wyniki produkcji sprzedanej przemysłu sugerują przełamanie spadkowych tendencji, ale zahamowanie dynamiki sprzedaży detalicznej w połączeniu z malejącym funduszem płac nie rokują szybkiego ożywienia popytu konsumpcyjnego – tłumaczy.

Zdaniem Kubielasa na odzyskanie poprzedniej dynamiki wzrostu trzeba będzie jeszcze poczekać, a wzrost w najbliższych kwartałach będzie raczej umiarkowany. Z badania Lewiatana wynika, że inwestycje zamierzają zwiększyć firmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym, zmniejszają je zaś „hotele i restauracje” (spadek z 56 proc. w zeszłym roku do 16 proc. w tym) oraz w sektorze usługi rynkowe (spadek z 43 proc. do 34 proc.).

– Hotele i restauracje intensywnie inwestowały jeszcze w zeszłym roku. Kończyły projekty rozpoczęte wcześniej, a także realizowały inwestycje finansowane ze środków unijnych – tłumaczy Starczewska-Krzysztoszek. Jej zdaniem obecne znaczące zmniejszenie skłonności do podejmowania nakładów może wynikać z zakończenia poprzedniej fazy cyklu inwestycyjnego i konieczności „zrobienia przerwy na skonsumowanie wcześniejszych projektów”.

Z badania wynika, że rośnie skłonność do inwestowania firm rodzinnych oraz firm, w których właścicielem jest osoba fizyczna (są to firmy zarówno duże, jak i małe). – Właściciele, którzy jednocześnie zarządzają firmami, są zatem bardziej skłonni do podejmowania ryzyka – uważa Małgorzata Starzczewska-Krzysztoszek.

Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Spadek inflacji bazowej nie przekonał RPP
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa mocno spadła. Pomógł m.in. program Aktywny Rodzic
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka krajowa
Eurostat: Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 0,9 proc. rdr w listopadzie
Gospodarka krajowa
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 4,7 proc.