Zgodnie z danymi umieszczonymi na stronie internetowej Ministerstwa Finansów Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 84 państwami (nie wszystkie z tych umów weszły w życie). Zasadą jest, iż z postanowień zawartych w danej umowie mogą korzystać podatkowi rezydenci państw, które są stroną umowy. Każda z umów zawiera kryteria decydujące o tym, w którym z dwóch państw dany podmiot ma podatkową rezydencję. Zwykle decydującym kryterium jest siedziba. W przypadku zaś gdy podatnik ma siedzibę w obu państwach, decyduje miejsce sprawowania zarządu - w przypadku osób prawnych albo, gdzie koncentrują się interesy życiowe - w przypadku osób fizycznych.
[srodtytul]Dywidendy[/srodtytul]
Przepisy polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują, iż dywidendy wypłacane przez polskie spółki na rzecz podatników posiadających zagraniczną rezydencję podatkową podlegają opodatkowaniu tzw. podatkowi u źródła, według stawki wynoszącej 19 proc. Płatnikiem podatku jest wypłacająca spółka.
Powyższa stawka jest redukowana poprzez zastosowanie postanowień zawartych w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy te przewidują redukcję stawki do 5, 10 albo 15 proc., przy czym najczęściej jest to stawka 10 proc. Zagraniczny podatnik, który przedstawi wypłacającej spółce certyfikat potwierdzający jego rezydencję podatkową, jest uprawniony do tego, aby wypłacana dywidenda podlegała opodatkowaniu według niższej stawki.
Praktyczne zastosowanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w zakresie opodatkowania dywidend, zmalało, jeśli chodzi o relacje pomiędzy spółkami mającymi siedzibę na terytorium Unii Europejskiej. Zgodnie bowiem z unijnymi regulacjami, które zostały zaimplementowane do polskich przepisów, dywidendy wypłacane przez polską spółkę podlegają zwolnieniu z opodatkowania, jeżeli spółka otrzymująca wypłatę posiada co najmniej 10 proc. udziałów w polskiej spółce, przez okres dwóch lat. Zwolnienie znajduje zastosowanie również wówczas, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów w powyższej wysokości upływa po dniu wypłaty.