To kolejny miesiąc hamowania dynamiki konsumpcji. Miesiąc wcześniej było to 5,8 proc. Jednocześnie odczyt okazał się niższy niż spodziewali się analitycy. Średnia wskazań w ankiecie"Parkietu" wyniosła 4,4 proc.
Z kolei stopa bezrobocia we wrześniu zatrzymała się na poziomie sprzed miesiąca i wyniosła 12,4 proc. Liczba bezrobotnych wzrosła jednak w porównaniu z sierpniem. Zarejestrowanych w urzędach pracy było 1,979 mln osób. Więcej niż przed miesiące i przed rokiem było też nowo zarejestrowanych bezrobotnych.
Na koniec września 534 zakłady pracy deklarowały, że zwolnią w najbliższym czasie 36,5 tys. Pracowników. To więcej niż przed rokiem.
Największy wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym zanotowano we wrześniu w przypadku mebli, RTV i AGD (o 16,2 proc. ro do roku), sklepów niewyspecjalizowanych (14 proc. rok do roku) oraz odzieży i obuwia (12 proc. rok do roku). Spadek zanotowano w kategorii prasa i książki (-13.2 proc. rok do roku) oraz pojazdy samochodowe (-7.6 proc. rok do roku).
- Lepsze dane o bezrobociu nie zmieniają oceny sytuacji na rynku pracy. W kolejnych miesiącach należy spodziewać się wzrostu stopy bezrobocia rejestrowanego. Wydatkowanie środków z funduszu pracy będą przeciwdziałać wzrostowi bezrobocia, jednak zakładamy, że na koniec roku stopa bezrobocia będzie się kształtować w okolicy 13 proc. - ocenia Piotr Łysienia z Banku Pocztowego.