Oceny??naszego kraju pozostają niezmienione i wynoszą:?A- dla zobowiązań w walutach zagranicznych oraz A dla zobowiązań w walucie krajowej. Po opublikowaniu tej decyzji przez agencję rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich spadła do 4,17 proc. Złoty umocnił się o około dwóch groszy w relacji do euro.
Jak Fitch uzasadnia podwyżkę perspektywy ratingu? Agencja wskazuje, że polski deficyt finansów publicznych zmniejszył się od 2010 r. o 4,5 pkt proc. do 3,4 proc. w 2012 r. Fitch spodziewa się jego dalszego spadku do 3,2 proc. w 2013 r. oraz do 2,7 proc. w 2014 r. Dług publiczny ma zaś spaść z 56,4 proc. PKB w 2011 r. do 54,5 proc. PKB w 2014 r. Polska jak dotąd była dosyć odporna na skutki kryzysu w strefie euro, a jej sektor bankowy jest dobrze nadzorowany i stosunkowo silny. Główną słabością naszego kraju jest duże zadłużenie zagraniczne wynoszące w 2012 r. aż 39 proc. PKB, ale wskaźnik ten ma się w nadchodzących latach zmniejszyć.
Kiedy może dojść do podwyższenia polskiego ratingu? Wśród warunków potrzebnych do otrzy mania lepszej oceny kredytowej Fitch wymienia dalszą konsolidację fiskalną oraz zmniejszenie długu publicznego. Polska ma obecnie u Fitcha rating taki sam jak Włochy i Słowenia.