Do dyskusji zaprosiliśmy znane postacie ze świata biznesu. Reprezentują finanse, prawo, consulting i zarządzanie biznesem – tym prywatnym i tym z państwowym właścicielem. Łączy ich pragmatyzm, przywiązanie do Polski, sukces zawodowy oraz szkoła wyższa – wszyscy są absolwentami amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda. To pierwszy odcinek naszego nowego cyklu „Gospodarcze Forum Harvardczyków w Gazecie Giełdy i Inwestorów Parkiet".
Odideologizowanie gospodarki
Kryzys gospodarczy coraz bardziej zachęca do używania określenia „patriotyzm gospodarczy". Nad Wisłą to może być lejtmotywem wiosennej debaty gospodarczo-politycznej. Ale czy chodzi o to, by kupować „wyłącznie polskie produkty"? Nosić biało-czerwone koszulki i skandować słowo „Polska". Nasi rozmówcy sygnalizują, że dyskurs publiczny niebezpiecznie może właśnie zmierzać w tym kierunku. Z perspektywy interesu kraju kluczowe jest jednak szersze spojrzenie, nie ideologiczne, a jedynie takie skierowane na dbanie o kondycję gospodarki, stan ducha i portfela przedsiębiorców.
Państwo powinno tworzyć dobre prawo, promować dobre praktyki, aby stworzyć obywatelom optymalną przestrzeń do rozwijania się, promowania działalności gospodarczej i bogacenia się Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Investments
– W istocie rzeczy patriotyzm wynika z poczucia przynależności do pewnego społe-
czeństwa, ale w sensie gospodarczym objawia się jako działanie na rzecz zwiększania potencjału gospodarczego kraju. Takie działania podejmujemy nie tylko w sferze zawodowej, ale także jako konsumenci czy wyborcy – uważa Krzysztof Walenczak, dyrektor generalny polskiego Societe Generale.