Takie wnioski nasuwa najnowszy raport banku HSBC i firmy analitycznej Oxford Exonomics na temat perspektyw wymiany handlowej na świecie. Wynika z niego, że wartość polskiego eksportu dóbr wzrośnie w tym roku o 5,8 proc., a w 2014 r. o 7 proc., po zwyżce o 2,3 proc. w ub. r.
Inne kraje rozwijające się, ujęte w raporcie HSBC i Oxford Economics, odnotują wyższą dynamikę eksportu. Dotyczy to w szczególności krajów Azji. W przewidywalnej przyszłości, eksport dóbr z Chin Indii, i Wietnamu będzie zwyżkował o ponad 10 proc. rocznie. Także eskport Turcji – najbliższego z krajów wschodzących uwzględnionych w raporcie – będzie rósł w dwucyfrowym tempie.
– Wzrost wymiany handlowej może nie być wystarczający, aby przyczynić się do przyspieszenia wzrostu polskiego PKB w krótkim okresie, ze względu na osłabienie popytu krajowego – przyznali w komentarzu do raportu eksperci HSBC. Jak prognozują, w tym roku polska gospodarka powiększy się o 1,6 proc. (taka sama jest średnia prognoza ankietowanych przez agencję Bloomberga ekonomistów), a w 2014 r. o 2,9 proc.
Zasadniczą przyczyną relatywnie niskiego tempa wzrostu polskiego eksportu jest to, że trafia on głównie na pogrążone w stagnacji rynki Europy Zachodniej. I nic nie wskazuje na to, aby miało się to szybko zmienić. Według ekspertów HSBC i Oxford Economics, jeszcze w 2030 r. największymi rynkami zbytu (spośród ujętych w raporcie) dla polskich produktów będą wciąż Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Turcja. Do tego czasu tylko USA zostaną wyparte z piątej pozycji przez Chiny.
– Szansą dla polskich eksporterów jest dywersyfikacja rynków zbytu w oparciu o kraje rozwijające się, gdzie budzi się popyt – mówi Andrzej Puta, dyrektor Departamentu Finansowania Handlu i Faktoringu HSBC Bank Polska. Z raportu wynika, że zarówno w najbliższych trzech latach, jak i w dalszej przyszłości, najszybciej (choć z niskiego poziomu) będzie rósł eksport z Polski do Indii, Wietnamu, Turcja i Malezji. Ale według Andrzeja Puty, polskie firmy mogą także próbować rozwijać biznes w krajach ościennych, których raport nie uwzględnia.