PKB w IV kw. wzrosło o 1,1 proc

W IV kw. PKB wzrosło o 1,1 proc., a w całym 2012 r. – o 2 proc. – podał GUS. Średnia oczekiwań rynkowych za IV kw. wynosiła 1 proc.

Aktualizacja: 15.02.2017 05:48 Publikacja: 01.03.2013 10:00

PKB w IV kw. wzrosło o 1,1 proc

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński Jakub Kamiński

Gospodarka wciąż hamuje. W I kwartale PKB wzrosło o 3,6 proc. (w porównaniu z kwartałem rok wcześniej), w II – o 2,3 proc., w III – o 1,4 proc., a w IV kw. – już tylko o 1,1 proc. W całym 2012 r. tempo rozwoju gospodarczego wyniosło 2 proc.

Na dalsze spowolnienie tempa wzrostu  w ostatnich miesiącach 2012 r. wpłynął przede wszystkim, nienotowany od wielu lat, spadek spożycia ogółem, który wyniósł 0,7 proc. (w III kw. - wzrost wyniósł 0,1 proc.). To przede wszystkim efekt ograniczenia wydatków konsumpcyjnych przez gospodarstwa domowe, ponieważ spożycie indywidualne spadło aż o 1 proc. (w III kw. - wzrost o 0,1 proc.).

Negatywnie na dynamikę PKB wpłynął także spadek o 0,3 proc. nakładów inwestycyjnych. Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 28,0 proc. wobec 29,2 proc. przed rokiem – wylicza GUS. Ale to i tak wynik lepszy niż w III kw., gdy inwestycje „zanurkowały" o 1,5 proc. W całym 2012 r. nakłady inwestycyjne wzrosły o 0,6 proc.

Naszą gospodarkę obecnie najbardziej wspiera eksport. W IV kw. wzrósł on o 2,5 proc. W tym czasie import spadł o 2 proc., dzięki czemu pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł plus 1,8 pkt. proc.  (popyt krajowy odebrał zaś 0,7 pkt. proc.).

- Odczyty PKB za IV kw. okazały się nieco lepsze od oczekiwań, dzięki mniejszym spadkom w inwestycjach – komentuje Mateusz Szczurek z ING BSK. – Wciąż źle wygląda prywatna konsumpcja, wynik minus 1 proc. to najgorszy wynik z od początku transformacji – dodaje.

- Patrząc w przyszłość, konsumpcja i inwestycje publiczne pozostają najbardziej problematyczne i oba mogą nie pozwolić na przyspieszenie PKB w I kw. 2013 r. Z drugiej strony, dane o PKB w IV kw. mogą być dobrym uzasadnieniem dla przerwy w obniżce stóp procentowych dla Rady Polityki Pieniężnej – komentuje Szczurek.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe