Wzmocniony eksport w styczniu

Deficyt obrotów bieżących wyniósł w styczniu 1,54 mld euro, oczekiwania ekonomistów kształtowały się na bardzo zbliżonym poziomie 1,58 mld euro.

Aktualizacja: 15.02.2017 04:52 Publikacja: 14.03.2013 14:39

Wstępne dane NBP wskazują, że w styczniu polski eksport wyrażony w euro był o 7,3 proc. większy niż rok wcześniej i przewyższył styczniowy import. Ujemne saldo rachunku bieżącego wyniosło ponad 1,5 mld EUR.

Eksport wyniósł prawie 12,2 mld euro i o 5 mln euro przekroczył wartość importu. Był wyższy o 7,3 proc. w porównaniu ze styczniem 2012 r., podczas gdy dynamika importu wyniosła 1,1 proc.

Dobre saldo wymiany handlowej pozwala mieć nadzieję na znaczny pozytywny wkład eksportu netto do PKB w I kwartale bieżącego roku, kluczowy w warunkach spadającego popytu wewnętrznego

Dodatnie – na kwotę ok. 0,3 mld euro - pozostawało również saldo handlu usługami, natomiast ujemne było saldo dochodów (na ponad 1,5 mld euro) oraz saldo transferów bieżących, w tym z Unią Europejską.

- Dane są wyraźnie lepsze niż przed miesiącem, szczególnie te dotyczące towarowej wymiany handlowej. Zauważa Tomasz kaczor, główny ekonomista BGK. -  Warto podkreślić, że ze znacznie większą skalą poprawy mieliśmy do czynienia w przypadku eksportu niż importu. Poprawa jest jednak rezultatem układu kalendarza, powodującego zmniejszenie liczby transakcji w grudniu i ich przesunięcie na styczeń. Podobne efekty obserwowaliśmy w styczniu w odniesieniu do innych wskaźników: produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. – tłumaczy ekonomista. Na deficyt obrotów bieżących w styczniu niekorzystnie wpływało nadzwyczaj niskie (ujemne, co się rzadko zdarza) saldo rozliczeń z UE.

Polska wpłaciła styczniową składkę członkowską w UE w wysokości ponad 0,5 mld euro, a szerszy napływ funduszy unijnych do Polski nastąpi w następnych miesiącach. W rezultacie ujemne saldo rachunku bieżącego przekroczyło 1,5 mld euro, ale było niższe niż w styczniu 2012 r., gdy sięgało prawie 2,0 mld euro.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe