Produkcja znowu pod kreską

Po niespodziewanej poprawie kondycji przemysłu na początku roku, luty przyniósł spadek produkcji przemysłowej.

Aktualizacja: 15.02.2017 04:21 Publikacja: 19.03.2013 14:11

Produkcja znowu pod kreską

Foto: Fotorzepa, Tomasz Czachorowski

Produkcja w przedsiębiorstwach liczących więcej niż 9 osób okazała się o 2,1 proc. niższa niż rok wcześniej wobec wzrostu o 0,3 proc. w styczniu. Tak też prognozowali średnio analitycy ankietowani przez Parkiet. W porównaniu z poprzednim miesiącem, w lutym produkcja była niższa o 2,8 proc.

Jeśli spojrzymy na dane oczyszczone z wpływu czynników sezonowych, produkcja zanotowała już czwarty spadek z kolei. W lutym wyniósł 2,4 proc. wobec 2,1 proc. w styczniu.

W stosunku do lutego 2012 r. spadek produkcji odnotowano w 17 (spośród 34) działach przemysłu. Największy w produkcji maszyn i urządzeń – o 13,2 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 12,8 proc., metali – o 8,2 proc. oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 5,9 proc.. Wzrost produkcji wystąpił w 17 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 15,2 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 5,1 proc. i urządzeń elektrycznych – o 2,5 proc.

Produkcja budowlana spadła o 11,4 proc., czyli mocniej niż oczekiwali analitycy (średnio -9,4 proc.).

- Po wyjątkowo dobrym odczycie ze stycznia (który był rezultatem efektów statystycznych oraz jednorazowych czynników), luty pokazał, że jest zbyt wcześnie aby mówić o ożywieniu. Budownictwo i przetwórstwo przemysłowe pozostaje na minusie. Niemniej warto podkreślić, że wskaźniki ogólnego klimatu koninktury w przemyśle i budownictwie poprawiają się w ostatnich miesiącach. Takie zmiany, wraz ze wzrostem niemieckiego Ifo, mogą sugerować, że w najbliższych miesiącach zobaczymy stabilizację. Jednak na dynamiczny wzrost na razie nie możemy liczyć – mówi Katarzyna Rzentarzewska, analityczka Erste Group.

- W kolejnych kwartałach oczekujemy stopniowej poprawy sytuacji w przetwórstwie przemysłowym, za sprawą lepszej sytuacji ekonomicznej u głównych partnerów handlowych Polski – mówi Piotr Łysienia z Banku Pocztowego.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe