W lutym kupowaliśmy mniej niż rok i miesiąc wcześniej

Sprzedaż detaliczna w sklepach, gdzie pracuje od 10 osób była w lutym o 0,8 proc. niższa niż rok wcześniej, liczona w cenach nominalnych (bieżących). Jeszcze bardziej spadła jej wartość w cenach stałych ( porównywalnych), bo wyniosła – 1,3 proc.

Aktualizacja: 15.02.2017 03:42 Publikacja: 22.03.2013 13:22

W lutym kupowaliśmy mniej niż rok i miesiąc wcześniej

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik

Niższe są też ( o 1, 8 proc) obroty w handlu detalicznym, czyli we wszystkich sklepach, bez względu na to ile zatrudniają osób. Informacje o obrotach w handlu detalicznym nie uwzględniają motoryzacji.

Ekonomiści, którzy spodziewali się lepszych danych  ( konsensus na poziomie 0,2 proc. w skali roku) zwracają uwagę na wpływ czynników statystycznych ( liczbę dni roboczych w miesiącu w tym i zeszłym roku) oraz na osłabienie konsumpcji prywatnej, wynikającej ze stagnacji na rynku pracy.

-  Potwierdza się wzorzec widoczny już we wcześniejszych danych publikowanych w tym miesiącu, który implikuje gospodarkę w stanie stagnacji.  – uważa Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK. Jego uwagę  zwraca pierwszy spadek sprzedaży w supermarketach w ujęciu rocznym od 2005 roku (w miesiącu żałoby narodowej) -  Lecz jest to efekt wysokiej bazy sprzed roku i nie oznacza naszym zdaniem trwałej tendencji. Słaby wynik sprzedaży w marcu oznacza, że konsumpcja prywatna, która w IV kwartale 2012 stała się nagle piętą achillesową wzrostu, nadal będzie stłumiona – dodaje Tomasz Kaczor.

GUS podał, że najgłębszy spadek ( w cenach stałych)  sprzedaży zaobserwowano w jednostkach zajmujących się handlem paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi – o 5,7 proc. Po wysokim wzroście przed rokiem, w lutym spadła sprzedaż w grupie „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" (o 4,9 proc.). Niższa niż przed rokiem była również sprzedaż w podmiotach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 1,1proc.) oraz w przedsiębiorstwach handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 0,8 proc.). Zwiększenie sprzedaży obserwowano natomiast m.in. w grupach: „włókno, odzież, obuwie" (o 11,9 proc.), „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 9,0 – proc.) oraz „meble, rtv, agd" (o 4,9 proc.).

Pomimo lutowego spadku w ciągu dwóch miesięcy sprzedaż detaliczna była nieznacznie wyższa niż w tym samym czasie rok wcześniej (wzrost o 0,1proc.).

Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan zwraca uwagę na to, że  już w grudniu ubiegłego roku gospodarstwa domowe  zachowywały się inaczej niż zwykle, czyli nie wydawały tak dużo pieniędzy na zakupy świąteczne, jak w poprzednich latach.  -  Konsumenci coraz bardziej obawiają się o swoją przyszłość, boją się utraty pracy. Obserwują, że wielu ich znajomych już jest bez pracy.  Gospodarstwa domowe zaczęły więc ograniczać zakupy nawet w dyskontach, bo doszły do wniosku, że co prawda jest tam taniej, ale zwykle przy okazji pobytu w takim sklepie, wydaje się o wiele więcej pieniędzy na zakup produktów, często nie zawsze potrzebnych. – dodaje ekonomistka.

- Pomimo średniomiesięcznego wzrostu płac realnych w pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. realny fundusz płac na skutek redukcji zatrudnienia spadł o 0,1 proc. -  Rafał Sadoch ekonomista Invest Banku SA zwraca uwagę, że są to kolejne miesiące spadków, bo w IV kwartale fundusz pracy realnie zmniejszył się o 0,5 proc.  - Świadczy to o tym, że spożycie indywidualne w I kw. br. prawdopodobnie ukształtuje się poniżej zera, a silniejsza poprawa może nastąpić dopiero w II kwartale – dodaje ekonomista.

Aleksandra Świątkowska, ekonomistka BOS prognozuje, iż w kolejnych miesiącach dynamika sprzedaży detalicznej w ujęciu realnym wróci do dodatnich poziomów w związku z lekką

poprawą dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych. Ekonomistka spodziewa się  stabilizacji

na rynku pracy, silnego spadku inflacji podwyższającego wartość nabywczą dochodów) przy z kolei silnym spadku (od II kwartału) baz odniesienia.  - W samym marcu czynnikiem dodatkowo pozytywnie

wpływającym na wyniki sprzedaży będą  Święta  - dodaje ekonomistka.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe