Do takich wniosków prowadzą opublikowane w czwartek przez Narodowy Bank Polski wyniki ankietowych badań wśród przedsiębiorców, czyli tzw. „Szybki monitoring". „Badania ankietowe SM NBP wskazują na możliwe niewielkie spowolnienie wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach. W prawdzie nie zmieniła się przeciętna wielkość planowanych podwyżek, jednak trzeci kwartał z rzędu obniżył się odsetek przedsiębiorstw planujących podwyższyć wynagrodzenia" – napisali autorzy raportu.
Odsetek przedsiębiorstw planujących podwyżki płac wyniósł 22,3 proc., w porównaniu do 25,8 proc. w poprzednim badaniu, którego wyniki opublikowane zostały w lipcu. Odsetek przedsiębiorstw, które dostrzegają nasilającą się presję płacową zmalał z około 18 do 15,9 proc. Jeszcze niedawno ten wskaźnik sięgał 23 proc.
NBP podkreśla, że wszystkie wskaźniki dotyczące wzrostu płac pozostają na wysokich w ujęciu historycznym poziomach. To sugeruje, że dynamika płac, nawet jeśli będzie spadała, pozostanie wysoka.
We wrześniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 6,7 proc. rok do roku. Wzrost płac hamuje stale od czerwca, gdy wynosił 7,5 proc. rocznie. Średnio zaś w I połowie roku rosły one w tempie 7,2 proc. rocznie.
Ekonomiści NBP zwracają uwagę, że pomimo ostatniego spadku tempa wzrostu płac wzrósł odsetek firm, które wśród barier rozwoju wskazują na presję płacową i wzrost kosztów wynagrodzeń. „Mogło się do tego przyczynić planowane wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, które zwiększą koszty pracy" – oceniają.