Wzrostom nie zaszkodziły nawet dane makroekonomiczne z USA, które po raz kolejny wypadły poniżej i tak już przecież mniej wyśrubowanych oczekiwań. Indeks S&P 500 zwyżkował już czwarty z rzędu, tym razem o 1,1 proc. i finiszował na poziomie 1345 punktów – powyżej szczytów z lutego.
Tym samym została obroniona linia trendu wzrostowego poprowadzona od dołków z sierpnia. Indeks oddalił się już na ponad 2 proc. od ważnego wsparcia usytuowanego w okolicach 1315 punktów, powrócił również nad średnioterminową średnią ruchomą i wybił się z krótkoterminowego kanału spadkowego.
O powrocie optymizmu świadczy również spadek indeksu VIX, który znajduje się obecnie na poziomie najniższym od miesiąca. Wciąż jednak za negatywny sygnał należy uznać fakt, że rentowności amerykańskich10- letnich obligacji utrzymują się w okolicach półrocznych minimów i nie wzrastały w ostatnich dniach. Taki stan można tłumaczyć większą wiarą inwestorów w siłę amerykańskiego rynku, niż w siłę rynków wschodzących. Podobną sytuacje obserwowaliśmy pod koniec ubiegłego roku – indeksy na giełdach państw rozwiniętych wzrastały, podczas gdy na rynkach wschodzących obserwowaliśmy głęboką korektę.
Rodzimy WIG 20 zwyżkował na początku sesji o 0,2 proc. i zbliża się do okolic 2910 punktów. Wzrasta już siódmą sesję z rzędu, podczas tej serii zyskał ponad 80 punktów. Ważnym oporem będą poziomy związane z kwietniową konsolidacją poniżej szczytu na poziomie 2942 punktów. Po raz kolejny indeks blue chipów radził sobie lepiej niż indeksy spółek małych i średnich. Neutralne otwarcie obserwowaliśmy na rynkach europejskich. Najmocniej na Starym Kontynencie wzrastał madrycki IBEX 35, który zwyżkował o 0,6 proc.
Sporządził: