Amerykańsko-chińskie rozmowy handlowe zaczną się w Szwajcarii

Inwestorów ucieszyła wiadomość, że chiński wicepremier He Lifeng spotka się z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem w Szwajcarii.

Publikacja: 07.05.2025 09:26

Amerykańsko-chińskie rozmowy handlowe zaczną się w Szwajcarii

Foto: Eric Thayer/Bloomberg

Do spotkań pomiędzy He Lifengiem i Scottem Bessentem ma dojść 10 i 11 maja. Obecny podczas rozmów ma również być Jamieson Greer, przedstawiciel handlowy USA. 

Pekin i Waszyngton przedstawiają sprzeczne relacje na temat tego, która strona zainicjowała rozmowy. Chiński resort handlu poinformował w środę, że zgoda na rozmowy nastąpiła na prośbę strony amerykańskiej. Chińskie władze stwierdziły, że zgodziły się wysłać wicepremiera na rozmowy po rozważeniu „chińskich interesów oraz apeli amerykańskiego przemysłu i konsumentów”. „Jeśli USA chcą rozwiązać problem poprzez negocjacje, muszą zmierzyć się z poważnymi negatywnymi skutkami jednostronnych ceł dla siebie i świata” – oświadczyło chińskie ministerstwo handlu.

Czytaj więcej

Chiny obniżają główną, 7-dniową stopę repo do 1,4 proc.

Bessent powiedział natomiast we wtorek, że rozmowy będą skupiać się na deeskalacji wojny handlowej, a nie na negocjowaniu jakiejkolwiek umowy. -Uzgodnimy, o czym będziemy rozmawiać. Mam wrażenie, że chodzi o deeskalację, a nie o wielką umowę handlową  – powiedział w wywiadzie dla telewizji  Fox News. - To nie jest zrównoważone – dodał. Sekretarz stanu przyznał, że USA i Chiny mają „wspólne interesy”, a obecne poziomy cen oznaczają de facto embargo handlowe. - Nie chcemy odłączenia, chcemy uczciwego handlu – zapewnił Bessent.

- Z polecenia prezydenta Trumpa negocjuję z krajami, by zrównoważyć nasze relacje handlowe, osiągnąć wzajemność, otworzyć nowe rynki i chronić bezpieczeństwo gospodarcze oraz narodowe Ameryki. Cieszę się na produktywne spotkania z niektórymi moimi odpowiednikami oraz wizytę u mojego zespołu w Genewie, który ciężko pracuje, by promować interesy USA w szeregu kwestii wielostronnych – oświadczył natomiast Greer.

Prezydent Trump stwierdził we wtorek, że to Chinom bardzo zależy na rozmowach. - Chcą negocjować, chcą spotkania, a my spotkamy się z nimi w odpowiednim czasie – powiedział Trump w Białym Domu podczas spotkania z premierem Kanady Markiem Carneyem.

Czytaj więcej

Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację

Jaki wpływ ma wojna handlowa na gospodarki USA i Chin?

Amerykańskie karne cła na import z Chin osiągnęły poziom 145 proc., a chińskie cła odwetowe 125 proc. Oba kraje wprowadziły jednak szereg wyjątków, by złagodzić wpływ na swoje gospodarki. USA zwolniły z ceł smartfony i niektóre inne produkty elektryczne po doniesieniach, że cena iPhone’a w USA mogłaby wzrosnąć o ponad 40 proc. Chiny z kolei zwolniły z ceł wybrane farmaceutyki, mikrochipy i silniki lotnicze, a także inne nieujawnione kategorie towarów, które podobno znajdują się na „białej liście”, która nie została upubliczniona. Z nieoficjalnych informacji wynika, że z karnych ceł został zwolniony amerykański etanol, bez którego załamałaby się produkcja w chińskich zakładach chemicznych.

Wpływ wojny handlowej na gospodarkę pozostaje jednak poważny, a jego pełną skalę poznamy dopiero w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Światowa Organizacja Handlu (WTO) szacuje, że chiński eksport do USA, wart w zeszłym roku 440 mld dolarów, spadnie w tym roku o 77 proc., jeśli cła pozostaną w mocy. 

Chiny wielokrotnie przysięgały „walczyć do końca” w wojnie handlowej, a ich przywódcy wskazują, że ich kraj jest w stanie znieść większy ból gospodarczy, niż Amerykanie byliby skłonni tolerować. Pekin próbuje także pozyskać inne kraje, przedstawiając się jako stabilny partner w kontraście do nieprzewidywalnych USA. „Chiny zauważają, że niektóre gospodarki również prowadzą rozmowy z USA. Musimy podkreślić, że ustępstwa nie przekładają się na pokój, a kompromis nie zasługuje na szacunek” - stwierdziły w środę władze ChRL. 

Wojna celna Trumpa
Trump zamierza złagodzić skutki taryf dla amerykańskich producentów samochodów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Wojna celna Trumpa
Cła mocno skomplikowały życie krajom, które przyciągały produkcję
Wojna celna Trumpa
Chiny zawiesiły część karnych ceł na import z USA?
Wojna celna Trumpa
Xi przygotowuje Chiny cenzorem i nadzorem do walki z Trumpem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Wojna celna Trumpa
Powell ocalony, a cła na import z Chin mogą spaść
Wojna celna Trumpa
Zwrot akcji na wojnie handlowej. Trump zapowiada mniejsze cła na produkty z Chin