Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano

Popyt wzrósł o 3,6 proc. od lutego, wobec mediany szacunków 1,3 proc. w badaniu Bloomberga. Bez dużych zamówień wskaźnik wzrósł o 3,2 proc. Wzrost był powszechny, a przyczyniły się do niego urządzenia elektryczne i transportowe, maszyny, motoryzacja i farmaceutyki.

Publikacja: 07.05.2025 10:30

Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano

Foto: Alex Kraus/Bloomberg

Rzeczywiste (skorygowane cenowo) nowe zamówienia w sektorze wytwórczym wzrosły o 3,6 proc. w marcu 2025 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca po dostosowaniu sezonowym i kalendarzowym, zgodnie z wstępnymi danymi Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). Po wyłączeniu zamówień na dużą skalę nowe zamówienia były o 3,2 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu. Mniej zmienne porównanie trzech miesięcy do trzech miesięcy wykazało, że nowe zamówienia były o 2,3 proc. niższe w pierwszym kwartale 2025 r. niż w czwartym kwartale 2024 r.; po wyłączeniu zamówień na dużą skalę nowe zamówienia wzrosły o 0,5 proc. Po rewizji tymczasowych danych nowe zamówienia w lutym 2025 r. pozostały niezmienione w porównaniu ze styczniem 2025 r. (0,0 proc.; potwierdzono wstępną wartość).

– Może to być początek lekkiego trendu wzrostowego, który już sygnalizują wiodące wskaźniki – powiedział Marco Wagner, starszy ekonomista w Commerzbanku. Jednakże, jak dodał, tendencja wzrostowa w niemieckiej produkcji prawdopodobnie będzie umiarkowana, bo problemy strukturalne są pogłębiane przez rosnące taryfy celne USA, co jeszcze bardziej utrudni niemieckim firmom prowadzenie działalności na ich najważniejszym rynku zagranicznym.

Czytaj więcej

Niemiecki eksport wzrósł w lutym przed wprowadzeniem ceł, produkcja przemysłowa spadła

Ofensywa taryfowa prezydenta Donalda Trumpa wystawia na próbę relacje między dwoma sojusznikami, zagrażając ich dwustronnemu handlowi i ryzykując poważne szkody dla kulejącej niemieckiej gospodarki. Ale według Thomasa Gitzela, głównego ekonomisty w VP Bank, ton Białego Domu ostatnio brzmiał nieco bardziej pojednawczo. – Jeśli uda się znaleźć polubowne rozwiązanie ze Stanami Zjednoczonymi, przemysł wytwórczy może zyskać na dynamice w nadchodzących miesiącach – powiedział Gitzel.

Według Cyrusa de la Rubii, głównego ekonomisty Hamburg Commercial Bank AG, trudno uwierzyć, że to punkt zwrotny, ponieważ duże skoki w przychodzących zamówieniach nie są niczym niezwykłym, a zmienność jest stosunkowo wysoka.

– Nie jest również jasne, czy niektóre zamówienia zostały złożone przede wszystkim w celu przewidzenia wyższych taryf, więc nie można było zaobserwować tutaj trwałego wzrostu popytu – powiedział de la Rubia.

Duży wzrost produkcji sprzętu elektrycznego

Jak podkreśla Destatis, do wzrostu nowych zamówień w sektorze wytwórczym w marcu przyczyniło się wiele sektorów gospodarki, w szczególności produkcja sprzętu elektrycznego (po uwzględnieniu sezonowości i kalendarza: +14,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem), produkcja maszyn i urządzeń (+5,3 proc.), produkcja innego sprzętu transportowego (samoloty, statki, pociągi, pojazdy wojskowe; +13,0 proc.), przemysł motoryzacyjny (+2,5 proc.) i przemysł farmaceutyczny (+17,3 proc.).

Czytaj więcej

Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos

Nowe zamówienia na dobra inwestycyjne wzrosły o 3,7 proc. w marcu 2025 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nowe zamówienia wzrosły również w sektorze dóbr pośrednich (+2,5 proc.) i sektorze dóbr konsumpcyjnych (+8,7 proc.).

Zamówienia zagraniczne wzrosły o 4,7 proc., przy czym nowe zamówienia ze strefy euro wzrosły o 8,0 proc., a zamówienia spoza strefy euro o 2,8 proc.. Zamówienia krajowe wzrosły o 2,0 proc.

Według wstępnych danych, realne obroty w przemyśle (z uwzględnieniem sezonowości i kalendarza) wzrosły w marcu o 2,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Obroty z uwzględnieniem kalendarza były o 0,4 proc. niższe niż w marcu 2024 r. Po rewizji tymczasowych wyników, w lutym nastąpił wzrost o 0,3 proc. w porównaniu ze styczniem (dane wstępne - 0,2 proc.).

Niemieckiemu przemysłowi pomagają spadające ceny energii

Według niedawnego badania, w kwietniu tego roku przemysł wytwórczy w Niemczech wykazał najwolniejsze tempo recesji od ponad dwóch i pół roku. Badanie wykazało również, że produkcja wzrosła najszybciej od ponad trzech lat.

Wskaźnik PMI dla przemysłu wytwórczego HCOB Germany firmy S&P Global wykazał wzrost, wzrastając do 48,4 w kwietniu z 48,3 w marcu. Ten wzrost sprawia, że ​​indeks osiąga najwyższy poziom od sierpnia 2022 r. Pomimo tej poprawy indeks pozostaje poniżej progu 50,0, który wskazywałby na wzrost w sektorze.

- Gdy główny wskaźnik PMI zbliża się do neutralnego poziomu 50, można by pomyśleć, że niemiecki przemysł stopniowo wychodzi z recesji trwającej prawie trzy lata. W końcu producenci zwiększyli produkcję drugi miesiąc z rzędu. Nie trzeba jednak szklanej kuli, aby przewidzieć, że droga przed nami będzie wyboista. Cła w USA i związana z nimi niepewność będą ciążyć niemieckim eksporterom. I całkiem możliwe, że wzrost produkcji w ciągu ostatnich dwóch miesięcy jest spowodowany efektami wyprzedzającymi w związku z nadchodzącymi podwyżkami ceł w USA, co oznacza, że ​​w nadchodzących miesiącach może nastąpić reakcja - komentuje Cyrus de la Rubia.

Jak podkreśla, pomimo globalnych przeciwności, niemieccy producenci odnotowali niewielki wzrost zamówień eksportowych po raz pierwszy od ponad trzech lat. Zamówienia z niemieckiej Bundeswehry prawdopodobnie nie odgrywają jeszcze decydującej roli, ale wiele firm – wykonawców zamówień obronnych, ale także producentów pojazdów i dronów oraz producentów sprzętu optycznego – prawdopodobnie skorzysta na planowanych dodatkowych wydatkach na obronę w przyszłości.

- Spadające ceny energii pomagają niemieckiemu przemysłowi. Spadek cen ropy naftowej i gazu spowodowany zwiększonymi obawami o recesję w USA przekłada się na niższe ceny zakupu i pomaga producentom zwiększyć marże zysku. Jest to tym bardziej prawdziwe, że ceny sprzedaży nieznacznie wzrosły w kwietniu po raz pierwszy od prawie dwóch lat - zauważa de la Rubia.

Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec