Kernel - przesunięcie sprzedaży cukru przez spółkę nie wpłynie negatywnie na jej wyniki - analitycy

Kernel - przesunięcie sprzedaży cukru przez spółkę nie wpłynie negatywnie na jej wyniki - analitycy

Aktualizacja: 12.02.2017 11:48 Publikacja: 08.03.2012 16:35

Większość analityków uważa, że przesunięcie sprzedaży cukru przez Kernela nie wpłynie negatywnie na jego wyniki. Zdaniem Tamary Levchenko, starszego analityka w Dragon Capital, działanie funduszu jest nastawione na to, by renegocjować warunki cenowe zakupu cukru.

 

– Przy obecnych cenach wartość rynkowa tej partii wynosi 40,9 mln USD. Ale Kernel najprawdopodobniej zdecyduje się poczekać do czerwca lub lipca ze sprzedażą spornego cukru. Wtedy jego zapasy będą niższe, a ceny zaczną rosnąć przed rozpoczęciem nowego sezonu produkcyjnego we wrześniu – uważa Levchenko. Oblicza, że jeśli spółce udałoby się zbyć towar po 600 USD za tonę (taka jest prognozowana średnia cena cukru na 2012), to do kasy spółki wpłynie 45,4 mln USD, czyli o 22 mln mniej niż wstępnie – Szacowana różnica stanowi tylko 1 proc. wobec prognozowanej wysokości przychodów Kernela (2,3 mld USD) i 6 proc. w przypadku wyniku EBITDA (370 mln USD) – zauważa Levchenko.

 

Również większość polskich analityków nie podejrzewa, by niezrealizowanie kontraktu z funduszem rolnym negatywnie wpłynęło na tegoroczne założenia budżetowe Kernela. – Faktycznie po dość słabym pierwszym półroczu, realizacja prognoz była na dość niskim poziomie. Ale druga połowa roku obrotowego zapowiada się dobrze, zwłaszcza w segmencie oleju butelkowanego i świadczeniu usług magazynowych, więc Kernel powinien nadrobić ewentualną stratę wynikającą z niezrealizowania tego kontraktu – ocenia Żaneta Marzec z Ipopemy Securities. Szacuje, że ubytek na wyniku EBITDA spowodowany przesunięciem sprzedaży cukru na kolejny sezon wyniesie najwyżej 4 proc.

 

Zgadza się z nią Adam Kaptur z DM Millennium zauważając, że udział sprzedaży cukru w całości przychodów Kernela jest zaledwie kilkuprocentowy. – Jest to jednak czynnik negatywny, bo jeśli spółka przesunie sprzedaż na kolejny sezon, to w tym roku zamiast zakładanego zysku w tym biznesie może wykazać stratę – zaznacza.

 

Ale Jakub Szkopek z DI BRE Banku nie wyklucza, że brak sprzedaży do funduszu może mieć negatywne przełożenie na realizację prognoz spółki tym bardziej, że czynniki ryzyka występują także w innych segmentach m.in. w segmencie zbóż i oleju luzem. – Podtrzymujemy negatywną rekomendację dla Kernela, ale o tym czy obniżymy prognozy wyników dla spółki zdecydujemy po III kwartale lub w momencie, gdy znanych będzie więcej szczegółów. Jeśli wszystkie negatywne czynniki się sprzęgną, to finał może być taki, że ukraiński holding będzie miał trudności z realizacją założeń – mówi Szkopek.

Giełda
Silny kwartał i średnia połowa roku amerykańskiej giełdy
Giełda
Pod oporem
Giełda
Udana końcówka rewelacyjnego półrocza na giełdzie
Giełda
Optymizm nie opuszcza inwestorów. Giełda w Warszawie na plusie
Giełda
Okiem zagranicy
Giełda
Tydzień skorelowanych wzrostów