Tym razem mamy do czynienia ze zmianami, które ewidentnie pozycji polskiego rynku kapitałowego szkodzą. To, co było w latach wzmożonej prywatyzacji świetnym miejscem dla partycypacji obywateli w procesie rozwoju, teraz, gdy prywatyzować nie ma już czego, staje się miejscem „ryzykownej gry giełdowej". Zachowanie indeksów z ubiegłego tygodnia pokazało, co o tym myślą inwestorzy. Paradoks polega na tym, że to grupa raczej związana z PO.
O ile można mieć wątpliwości co do funkcjonowania systemu emerytalnego, o tyle poświęcenie przyszłości w imię bieżących potrzeb jest niestety krótkowzroczne. Ale jest to stałą cechą polskiej klasy politycznej.
Ubiegły tydzień był ciekawy też z innego powodu – był bowiem dość przyzwoicie wypełniony publikacjami danych ze sfery makroekonomii. Obecny pod tym względem będzie zdecydowanie uboższy. To może przełożyć się na niższą zmienność cen podczas sesji (mowa zwłaszcza o rynkach zagranicznych, bo nasz wciąż może być pod wpływem huśtawki związanej z OFE). Dziś przed rozpoczęciem sesji była okazja poznać dane z Japonii (rewizja dynamiki PKB w II kwartale oraz saldo rachunku bieżącego). Pewne zainteresowanie może wzbudzać publikacja danych o sprzedaży detalicznej w Szwajcarii, a także wartości wskaźnika Sentix dla strefy euro. Już po zakończeniu sesji w Warszawie pojawi się informacja o zmianie wartości udzielonych kredytów konsumenckich w USA. Jutro, zanim rozpoczną się notowania, będziemy już znać sierpniowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach. W środę skupimy się na danych o niemieckiej inflacji, saldzie polskiego rachunku bieżącego, a na koniec dnia o zapasach amerykańskich hurtowników. Czwartek jest zwyczajowym dniem publikacji danych o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, a oprócz tego poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w strefie euro, jak również układ cen amerykańskiego importu i eksportu. Ostatniego dnia tygodnia pojawią się dane o japońskiej produkcji przemysłowej i polskiej inflacji. Z USA napłyną wieści o inflacji producenckiej, dynamice sprzedaży detalicznej oraz nastrojach konsumentów.
Ten tydzień nie będzie także obfitował w wiadomości ze spółek. Sezon publikacji wyników finansowych za II kwartał i I półrocze już się de facto skończył. Jeśli chodzi o spółki z WIG20, warto wspomnieć, że w środę Bogdanka będzie pierwszy raz notowana bez prawa do dywidendy. W czwartek dokonana zostanie zaś wypłata dywidendy przez PZU.