Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 19:08 Publikacja: 18.09.2015 06:00
Tomasz Krzyk, CFA, analityk, Noble Securities
Foto: Archiwum
Obecny brak konsensusu może spowodować, że piątkowy handel obligacjami będzie się charakteryzować zwiększoną zmiennością. Brak jednomyślności inwestorów wynika głównie z faktu, iż z jednej strony za podjęciem decyzji w sprawie podwyżki przemawiają dane z gospodarki USA, natomiast z drugiej pojawiają się obawy o wzrost gospodarczy płynące z Azji – głównie z Chin oraz z rynku ropy. Patrząc na kwotowania kontraktów terminowych na stopę procentową funduszy federalnych można jednak wysnuć wniosek, że podwyżka będzie dokonana dopiero w grudniu. Pomimo niskiego prawdopodobieństwa podwyżki od poniedziałku można było zauważyć zwiększoną presję podaży na rynku długu w USA. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych wzrosła z 2,16 proc. w poniedziałek do 2,3 proc. w środę, czyli najwyżej od początku sierpnia. Bardziej gwałtowne ruchy cenowe można było zaobserwować na dwuletnich obligacjach rządu USA, których rentowność wzrosła w środę do 0,81 proc., czyli najwyżej od kwietnia 2011 r. Rentowność krótkoterminowych obligacji jest bardzo wrażliwa na oczekiwania względem polityki monetarnej Fedu. Sprzeczne sygnały płynące z rynku pokazują, jak wysoka jest niepewność, którą może rozwiać ogłoszenie decyzji przez FOMC. Ważny będzie też komunikat o planach w zakresie polityki stóp procentowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas