Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tomasz Krzyk, CFA, analityk, Noble Securities
Obecny brak konsensusu może spowodować, że piątkowy handel obligacjami będzie się charakteryzować zwiększoną zmiennością. Brak jednomyślności inwestorów wynika głównie z faktu, iż z jednej strony za podjęciem decyzji w sprawie podwyżki przemawiają dane z gospodarki USA, natomiast z drugiej pojawiają się obawy o wzrost gospodarczy płynące z Azji – głównie z Chin oraz z rynku ropy. Patrząc na kwotowania kontraktów terminowych na stopę procentową funduszy federalnych można jednak wysnuć wniosek, że podwyżka będzie dokonana dopiero w grudniu. Pomimo niskiego prawdopodobieństwa podwyżki od poniedziałku można było zauważyć zwiększoną presję podaży na rynku długu w USA. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych wzrosła z 2,16 proc. w poniedziałek do 2,3 proc. w środę, czyli najwyżej od początku sierpnia. Bardziej gwałtowne ruchy cenowe można było zaobserwować na dwuletnich obligacjach rządu USA, których rentowność wzrosła w środę do 0,81 proc., czyli najwyżej od kwietnia 2011 r. Rentowność krótkoterminowych obligacji jest bardzo wrażliwa na oczekiwania względem polityki monetarnej Fedu. Sprzeczne sygnały płynące z rynku pokazują, jak wysoka jest niepewność, którą może rozwiać ogłoszenie decyzji przez FOMC. Ważny będzie też komunikat o planach w zakresie polityki stóp procentowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.