Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 19:17 Publikacja: 18.09.2015 18:49
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Decyzja Amerykanów była do przewidzenia, wielu inwestorów obstawiało taki scenariusz. Liczono się jednak z tym, że pojawią się sygnały zapowiadające taką podwyżkę w niedalekiej przyszłości. Tymczasem nic takiego nie miało miejsca, co zostało negatywnie odebrane przez inwestorów. Nasuwa się więc mało optymistyczny wniosek, że niedawne wydarzenia w Chinach zmieniły postrzeganie banku centralnego , jeśli chodzi o perspektywy wzrostu światowej gospodarki.
Początek sesji w Warszawie nie zapowiadał jednak silnej wyprzedaży. Sprzedający uaktywnili się dopiero w drugiej części handlu. Impuls do pozbywanie się akcji dały oczywiście największe parkiety oraz rynki surowcowe, które powróciły do mocnych spadków. W rezultacie WIG20 zakończył tydzień 1,4 proc. spadkiem. Wyprzedaż największe straty poczyniła w segmencie największym spółek. W tym gronie przecenie oparły się jedynie walory LPP, PKN Orlen i Asseco Poland. Pozostali potentaci zakończyli notowania pod kreską. Uwagę zwraca ponad 3,6-proc. przecena walorów KGHM, którym ciążyły mocno taniejąca miedź. Podaż, choć w nieco mniejszej skali, uaktywniła się także na walorach największy banków i spółek energetycznych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas