Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 17:52 Publikacja: 23.09.2015 06:00
Przemysław Tychmanowicz
Foto: Archiwum
Z każdą godziną handlu sytuacja na rynkach stawała się coraz bardziej napięta, a podaż coraz śmielej pokazywała, na co ją stać. Inwestorzy z niepokojem patrzyli, jak indeks największych spółek schodził na coraz niższe poziomy. Skąd ta przecena? Wystarczy spojrzeć na komponenty WIG20, aby zrozumieć o co chodzi. Największy, ponad 5-proc., spadek zaliczył KGHM. Ale czy może to kogoś dziwić w sytuacji, gdy miedź traci kolejne 4 proc.? Mocno zniżkowały też spółki energetyczne. Gwoździem do trumny dla całego rynku okazał się początek sesji w Stanach Zjednoczonych. Indeksy na Wall Street po godzinie handlu były już 1,5 proc. pod kreską. To przesądziło także o końcówce notowań w Europie. Jak wygląda ostateczny bilans wtorkowej sesji? WIG20 stracił 1,85 proc. Pod kreską dzień zakończyły także średnie i małe spółki. mWIG40 stracił 1,1 proc., a sWIG80 – 0,7 proc. Na pocieszenie zostaje nam fakt, że przecenie towarzyszyły stosunkowo nieduże obroty, wyniosły tylko 750 mln zł, a także to, że w spadkach nie byliśmy osamotnieni. Co więcej, nasza przecena wcale nie wygląda tak strasznie w porównaniu z innymi europejskimi giełdami. W Niemczech i we Francji główne indeksy traciły prawie 4 proc. Po takiej sesji trudno być optymistą. Nadzieją jest to, że w kolejnych dniach kalendarz makroekonomiczny może być kluczowy dla losów rynku. Emocji nie powinno zabraknąć już w środę. Start notowań może ustawić odczyt chińskiego indeksu PMI dla przemysłu. Po rozpoczęciu sesji w Europie ukażą się podobne odczyty z gospodarek Starego Kontynentu. Warto dodać, że w tym tygodniu czekają nas jeszcze m.in. dane o wzroście gospodarczym w Stanach Zjednoczonych. Wydaje się więc, że na co jak na co, ale na brak wrażeń w kolejnych dniach inwestorzy nie powinni narzekać.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas