Rynki wschodzące odniosły znaczne straty przez wywołany zadłużeniem „sztorm doskonały", wahania kursu USD i spadające ceny surowców. Jednak w opracowaniu Saxo Bank na temat optymalnych transakcji na IV kwartał widać nadzieję – i okazje inwestycyjne – mimo że świat nadal stosuje wyparcie oraz strategię „przeciągania i udawania".
W opinii głównego ekonomisty Saxo Bank, Steena Jakobsena:
- Polityka „przeciągania i udawania" spowodowała negatywne błędne koło – denominowany w USD dług generowany przez rynki wschodzące podlegał przewalutowaniu na waluty lokalne. Aprecjacja dolara zarówno zwiększała obciążenie długiem, jak i obniżała ceny surowców, na których opiera się eksport wielu gospodarek wschodzących. To z kolei oznaczało dla nich mniejszy popyt i niższy wzrost. Wszystko to miało miejsce w warunkach gospodarki światowej opartej na pieniądzu fiducjarnym, rezerwach dolarowych, surowcach i długu denominowanych w USD, przy równoczesnym umocnieniu waluty amerykańskiej. Nie dziwi więc, że globalny wzrost gospodarczy dramatycznie spada – jedynym zadziwiającym aspektem jest zaskoczenie polityków tym faktem – twierdzi Jakobsen.
Mimo obecnej zmienności na rynkach i załamania w gospodarkach wschodzących, główny ekonomista Saxo dostrzega jednak promyk nadziei:
- Przechodzący przez rynki wschodzące „sztorm doskonały" jest równocześnie największą okazją inwestycyjną od dziesięcioleci.