Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bartosz Sawicki, analityk, DM TMS Brokers
Gwarantuje to utrzymywanie się rentowności obligacji skarbowych na niskich pułapach. To istotne, gdyż w świecie ultrałagodnej polityki monetarnej goniący za stopą zwrotu inwestorzy mają mało alternatyw.
Średnia dochodowość amerykańskich dziesięcioletnich obligacji w III kwartale to 1,56 proc. Dla porównania: stopa dywidendy sektora telekomunikacyjnego reprezentowanego w S&P 500 to prawie 5 proc., w przypadku spółek użyteczności publicznej kształtuje się na pułapie 3,5 proc., a średnia giełdowa to 2,1 proc. Co więcej, zyskiem dzieli się ponad 80 proc. przedsiębiorstw, a polityka dywidendowa (w świetle symulacji tworzonych na podstawie danych zbieranych przez Bloomberga) jest zagrożona jedynie w przypadku sześciu firm.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.