Piątkowa kulminacja

W ubiegłym tygodniu na wykresie indeksu WIG20 pojawiła się mała zwyżka, która spowodowała, że średnia rynkowa oddaliła się od poziomu wsparcia w okolicy 1700 pkt. Zbyt wcześnie jest jednak odkorkowywać szampany na okoliczność obrony wsparcia.

Aktualizacja: 06.02.2017 14:35 Publikacja: 24.10.2016 06:00

Kamil Jaros, analityk, Efix DM

Kamil Jaros, analityk, Efix DM

Foto: Archiwum

Indeks faktycznie podniósł się w niewielkiej skali, a do tego zwyżka odbyła się jednego dnia. Później popyt ucichł. Tym samym nadal trzeba się liczyć z możliwością testu poziomu wsparcia, choć nawet gdyby do takiego testu doszło, to nastroje (patrz: INI) nie wskazują na to, by miało dojść do sytuacji dramatycznej.

W sferze makroekonomii tydzień zaczyna się od istotnych publikacji wskaźników PMI dla największych gospodarek świata. To dane wstępne, a więc mogą wystąpić różnice między tym, co jest publikowane, a tym, co było oczekiwane, tym samym mogą się pojawić jakieś zmiany na rynkach.

We wtorek nasza uwaga skupi się na danych o bezrobociu w Polsce we wrześniu, a także zerkniemy za ocean, by zobaczyć, jaką dynamiką charakteryzują się ceny domów w USA oraz w jakich nastrojach są tamtejsi konsumenci.

W środę ciekawych informacji będzie dużo mniej. Praktycznie na uwagę zasługiwać będzie jedynie publikacja danych o sprzedaży nowych domów, czyli dane o niewielkim znaczeniu z punktu widzenia wpływu na poziom wycen w Polsce.

W czwartek będzie już nieco ciekawiej za sprawą zaplanowanych na przedpołudnie danych o tempie wzrostu PKB w Wielkiej Brytanii. Niektórzy w nich będą się doszukiwać oznak skutków zapowiedzianego Brexitu, co nie wydaje się zbyt zasadne, skoro na razie do niego nie doszło, a gospodarka brytyjska nie miała okazji (poza wahnięciem nastrojów tuż po referendum) mocno ucierpieć.

Kulminacją będą piątkowe analogiczne dane dotyczące amerykańskiej gospodarki poprzedzone wstępną informacją o inflacji w Niemczech.

W USA sezon publikacji wyników spółek w pełni. Powoli rozkręca się i na GPW. Pierwszego dnia tygodnia inwestorzy mają okazję poznać wyniki Orange Polska, a po sesji w USA osiągnięcia w III kw. przedstawi Visa. We wtorek publikacji amerykańskich będzie znacznie więcej. Pojawią się m.in. raporty: 3M, Apple'a, AT&T, Caterpillara, DuPont, General Motors, Mercka, Procter & Gamble i United Technologies. W środę poznamy wyniki BZ WBK i mBanku oraz Boeinga, Coca-Coli, Tesli i Texas Instruments. W czwartek przyjdzie czas na raport Lotosu, ale także pojawią się wyniki Google'a, Amazona, Dow Chemical, Forda i Twittera. Na koniec tygodnia zaplanowane jest ujawnienie raportów Millennium, a także Chevronu, Exxon Mobil, MasterCardu i Xeroxa.

Giełda
Czy coś zatrzyma byki?
Giełda
Tym razem bez rekordów na GPW
Giełda
Indeksy na GPW cofają się spod szczytów
Giełda
Nie było źle
Giełda
Stopy w dół
Giełda
WIG20 bez rekordu intra, ale z najwyższym zamknięciem w tym roku