Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 12:43 Publikacja: 28.11.2016 07:10
Część uczestników rynku liczy na mikołajowy rajd. Nastroje inwestorów indywidualnych temu sprzyjają. Ostatnie dni pokazały, że popyt ma pewne aspiracje, ale na razie te zmiany mają charakter krótkoterminowy. Przełamanie przez WIG20 poziomu 1860 pkt mogłoby to zmienić, bo wtedy otwarta byłaby droga do poziomu oporu w okolicy 2000 pkt.
Po długim weekendzie wracają Amerykanie. Wprawdzie w piątek część rynków w USA była otwarta, ale to było otwarcie na pół gwizdka. Faktycznie dopiero teraz wraca normalny handel. Cieszy fakt, że to ubiegłotygodniowe świętowanie nie było aż tak nudne, jak mogłoby być. Obecny tydzień w sferze makro rozpoczynamy spokojnie. Dopiero we wtorek pojawią się dane, które będą miały potencjał wpływu na wyceny rynkowe. W nocy opublikowane zostaną dane o konsumpcji w Japonii – dynamika wydatków gospodarstw domowych oraz sprzedaży detalicznej. Już w trakcie sesji poznamy wskaźniki koniunktury w strefie euro oraz wstępną wartość niemieckiej inflacji. Po południu wydarzeniem będzie pojawienie się rewizji danych o tempie wzrostu gospodarczego w USA, a krótko potem poznamy wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board. W środę znów skupimy się na danych z Japonii. Tym razem będzie to dynamika produkcji przemysłowej. Dla polskiego rynku wydarzeniem dnia będzie publikacji już oficjalnej informacji o dynamice PKB. Niedawny odczyt wstępny zmartwił niskim wzrostem. Tym razem danych będzie więcej. Szczególnie ciekawie zapowiada się struktura wzrostu. Słaby odczyt nasuwa pewne przypuszczenia, ale mimo wszystko teraz wątpliwości zostaną rozwiane. Po południu poznamy wstępną wartość wskaźnika cen konsumpcyjnych za listopad. Tego dnia czeka nas również publikacja raportu ADP, danych o dochodach i wydatkach Amerykanów oraz towarzysząca im wartość wskaźnika PCE core, a także wskaźnik aktywności przemysłu w rejonie Chicago. Wieczorem pojawi się najnowszy raport Fedu o stanie amerykańskiej gospodarki (beżowa księga). W czwartek rozpocznie się nowy miesiąc i zalani zostaniemy wskaźnikami PMI dla przemysłu. Pierwszy piątek miesiąca to zwyczajowo dzień publikacji danych o stanie amerykańskiego rynku pracy. Dane listopadowe często są silne, a więc jest szansa na to, że prognoza wzrostu liczby etatów o 170 tys. zostanie poprawiona.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas