Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Część uczestników rynku liczy na mikołajowy rajd. Nastroje inwestorów indywidualnych temu sprzyjają. Ostatnie dni pokazały, że popyt ma pewne aspiracje, ale na razie te zmiany mają charakter krótkoterminowy. Przełamanie przez WIG20 poziomu 1860 pkt mogłoby to zmienić, bo wtedy otwarta byłaby droga do poziomu oporu w okolicy 2000 pkt.
Po długim weekendzie wracają Amerykanie. Wprawdzie w piątek część rynków w USA była otwarta, ale to było otwarcie na pół gwizdka. Faktycznie dopiero teraz wraca normalny handel. Cieszy fakt, że to ubiegłotygodniowe świętowanie nie było aż tak nudne, jak mogłoby być. Obecny tydzień w sferze makro rozpoczynamy spokojnie. Dopiero we wtorek pojawią się dane, które będą miały potencjał wpływu na wyceny rynkowe. W nocy opublikowane zostaną dane o konsumpcji w Japonii – dynamika wydatków gospodarstw domowych oraz sprzedaży detalicznej. Już w trakcie sesji poznamy wskaźniki koniunktury w strefie euro oraz wstępną wartość niemieckiej inflacji. Po południu wydarzeniem będzie pojawienie się rewizji danych o tempie wzrostu gospodarczego w USA, a krótko potem poznamy wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board. W środę znów skupimy się na danych z Japonii. Tym razem będzie to dynamika produkcji przemysłowej. Dla polskiego rynku wydarzeniem dnia będzie publikacji już oficjalnej informacji o dynamice PKB. Niedawny odczyt wstępny zmartwił niskim wzrostem. Tym razem danych będzie więcej. Szczególnie ciekawie zapowiada się struktura wzrostu. Słaby odczyt nasuwa pewne przypuszczenia, ale mimo wszystko teraz wątpliwości zostaną rozwiane. Po południu poznamy wstępną wartość wskaźnika cen konsumpcyjnych za listopad. Tego dnia czeka nas również publikacja raportu ADP, danych o dochodach i wydatkach Amerykanów oraz towarzysząca im wartość wskaźnika PCE core, a także wskaźnik aktywności przemysłu w rejonie Chicago. Wieczorem pojawi się najnowszy raport Fedu o stanie amerykańskiej gospodarki (beżowa księga). W czwartek rozpocznie się nowy miesiąc i zalani zostaniemy wskaźnikami PMI dla przemysłu. Pierwszy piątek miesiąca to zwyczajowo dzień publikacji danych o stanie amerykańskiego rynku pracy. Dane listopadowe często są silne, a więc jest szansa na to, że prognoza wzrostu liczby etatów o 170 tys. zostanie poprawiona.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy stare giełdowe powiedzenie, że „niedźwiedzie skaczą z okna, a byki wchodzą po schodach”, wciąż ma zastosowanie?
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.