Nerwowa sesja na Wall Street

Nowojorska giełda zakończyła tydzień mieszanymi wynikami. Dow 30 stracił na zamknięciu dnia 0.11 proc., natomiast indeksy Nasda i S&P 500 nieznacznie zyskały. Nasdaq o 0,09 proc, a S&P 500 o 0,04 proc.

Aktualizacja: 06.02.2017 12:55 Publikacja: 02.12.2016 23:07

Nerwowa sesja na Wall Street

Foto: Bloomberg

Inwestorzy w Nowym Jorku są przekonani o rychłej podwyżce stóp procentowych. Spekulacje te podsycane są przez wzrost oczekiwań inflacyjnych na świecie związany ze spodziewanymi zwyżkami cen ropy w przyszłym roku oraz z możliwym luzowaniem fiskalnym w Stanach Zjednoczonych.

Piątkowe dane z rynku pracy wyraźnie sugerują, że podwyżka stóp procentowych jest niemal przesądzona. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w listopadzie wzrosła o 178 tys. wobec 180 tys. oczekiwań. Do 4,6 proc., 0,3 pkt. proc. więcej od konsensusu, spadła stopa bezrobocia. To najniższy odczyt od 9 lat. In minus zaskoczyły natomiast dane o wynagrodzeniach, które spadły w listopadzie.

Brak zaskoczeń w liczbie miejsc pracy, mimo korekty w dół danych za poprzedni miesiąc, nie zmienił oczekiwań rynkowych w kwestii wzrostu kosztu pieniądza w USA w grudniu, którego prawdopodobieństwo wyceniane jest nadal w 100 proc.

Do tego stopa bezrobocia jest na najniższym poziomie od sierpnia 2007 r. Stopa bezrobocia w USA w listopadzie wyniosła 4,6 proc., wobec 4,9 proc. w październiku - podał amerykański Departament Pracy.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA w listopadzie na poziomie 4,9 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 180 tys. wobec 161 tys. w październiku przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 175 tys. wobec wzrostu o 142 tys. w październiku przed korektą.

Departament Pracy podał również, że wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł w listopadzie 62,7 proc. wobec 62,8 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe spadły w listopadzie o 0,1 proc. mdm, po wzroście o 0,4 proc. miesiąc wcześniej.

Mocno traciły akcje banków - w tym banku inwestycyjnego Goldman Sachs (-1.44 proc.) oraz Bank of America (-1.26 proc.), Citigroup (-2.18 proc.) i Wells Fargo (-1.40 proc.).

Traciły też walory Starbucks (-2.22 proc.), po informacji, że Howard Schultz odejdzie ze stanowiska dyrektora generalnego największej na świecie sieci kafeterii.

Giełda
Czy coś zatrzyma byki?
Giełda
Tym razem bez rekordów na GPW
Giełda
Indeksy na GPW cofają się spod szczytów
Giełda
Nie było źle
Giełda
Stopy w dół
Giełda
WIG20 bez rekordu intra, ale z najwyższym zamknięciem w tym roku