Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.10.2019 05:00 Publikacja: 03.10.2019 05:00
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski
Powodów do słabych nastrojów w Europie dostarczył amerykański rynek we wtorek. Tamtejszy S&P 500 zakończył dzień zniżką o 1,23 proc., domykając w ten sposób lukę hossy, powstałą na początku września. Przypomnijmy, że w kilka kolejnych dni S&P 500 walczył o nowe historyczne rekordy w okolicach 3020 pkt. Dziś wygląda na to, że na wykresie S&P 500 rysuje się formacja podwójnego szczytu. Sesja środowa w USA zaczęła się od luki bessy i zniżki S&P 500 o 1,65 proc. We wtorek argumentem do wyprzedaży akcji amerykańskich spółek były dane z tamtejszego przemysłu. Przyczyn spadków we środę również należy upatrywać w danych makroekonomicznych. W Europie właściwie przez cały dzień dominował kolor czerwony, natomiast zniżkowy początek sesji w USA jeszcze umocnił sprzedających. Na koniec dnia WIG20 spadł o 2,52 proc., co oznacza stratę ponad 50 pkt. Co ciekawe, indeks krajowych blue chips nie był wcale najsłabszy na Starym Kontynencie. Jeszcze gorzej wypadał francuski CAC40. Z kolei niemiecki DAX kończył sesję zniżką o 2,42 proc. Dramat rozgrywa się także w przypadku pozostałych kategorii polskich spółek. mWIG40 spadł o 1,72 proc. W jego przypadku oznacza to nowe kilkuletnie minima, natomiast wynik od początku tego roku to blisko 7,5 proc. pod kreską. Ze stratą kończył dzień także sWIG80. Indeks małych spółek znalazł się w ten sposób poniżej dołka z maja, czym oczywiście otworzył sobie drogę do dalszych zniżek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Krajowe indeksy, mimo przewagi optymistycznych nastrojów na europejskich rynkach akcji, poddały się korekcie oddalając się od szczytów hossy. Kluczową rolę odegrały mocno przecenione akcje banków.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,96%, do poziomu 2784 pkt. mWIG40 zniżkował 1,2%, podczas gdy sWIG80 zanotował wzrost o 0,51%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,2 mld złotych.
W weekend poznaliśmy informację, której w zasadzie nikt się nie spodziewał. Warren Buffet, znany jako Wyrocznia z Omaha, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie zdecydował się odejść na emeryturę. Jest to o tyle zaskoczenie, że wielokrotnie w poprzednich latach wskazywał, że nie zamierza rezygnować ze swojej pracy, tak jak jego mentor Benjamin Graham.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Powrót z majówki nie okazał się udany dla inwestorów z GPW. W poniedziałek przeważał bowiem kolor czerwony. W centrum uwagi był m.in. Santander Bank Polska czy też Budimex.
Pierwsza sesja nowego tygodnia przynosi wyraźne schłodzenie nastrojów wśród inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. A to przekłada się na wyprzedaż krajowych akcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas