Na dzisiejszej sesji dominują pozytywne nastroje. Inwestorzy kierują się w stronę ryzykowniejszych aktywów, takich jak akcje. Niemiecki indeks giełdowy po raz kolejny znalazł się na najwyższych poziomach w tym roku.
Po wybiciu poziomu 13 000 pkt, ruch w górę był kontynuowany i ostatecznie sesja zamknęła się kolejne 100 punktów wyżej, co oznacza wzrosty na ponad 1,3%. Sesja za oceanem wygląda podobnie, z tym, że tam wyznaczane są nowe szczyty wszechczasów. Obecny sentyment można tłumaczyć zbliżającym się „porozumieniem” handlowym pomiędzy USA, a Chinami. Pomimo, że dwie największe światowe gospodarki dalej nie zgadzają się w wielu kwestiach, to w najbliższym czasie mają podpisać umowę, odnośnie tych obszarów w których mogą osiągnąć kompromis. Pełniący stanowisko sekretarza handlu USA - Wilbur Ross powiedział, że w tym miesiącu zostanie osiągnięte częściowe porozumienie ze stroną chińską. Wilbur zapowiedział także przyznanie licencji amerykańskim firmom, które pozowlą na handel z Huawei. Pojawiła się też wzmianka mogąca sugerować pozbycie się ryzyka nałożenia ceł na europejskie samochody, co napędza spółki związane z motoryzacją.
Jeśli chodzi natomiast o sesję na GPW, ta zakończyła się na solidnym plusie. Z racji święta, handel w piątek się nie odbywał, dalego też polskie indeksy miały co nadrabiać. Dzień zaczął się od pokaźnej luki wzrsotowej, a ostatecznie WIG20 zyskał w poniedziałek aż 3,19%! Panujacy na rynkach zagraniczncyh optymizm wyraźnie pomógł polskiej giełdzie. Biorąc pod uwagę 20 największych spółek, wszystkie zakońćzyły dzisiejszą sesję nad kreską. Najlepiej radziły sobie KGHM (+6,3%), Jastrzębska Spółka Węglowa (+6,2%) oraz Dino Polska (5,5%).
Łukasz Stefanik
Analityk Rynków Finansowych XTB
[email protected]
Niniejszy materiał stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (MIFID II). Publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów lub jakiejkolwiek innej porady, w tym w zakresie doradztwa inwestycyjnego, w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2019, poz. 875 z póź. zm.). Publikacja handlowa sporządzona jest z zachowaniem najwyższej staranności, obiektywizmu, przedstawia stan faktyczny znany autorowi na datę sporządzenia i pozbawiona jest wszelkich elementów ocennych. Publikacja handlowa sporządzana jest bez uwzględnienia potrzeb klienta, jego indywidualnej sytuacji finansowej oraz nie prezentuje w żaden sposób jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Publikacja handlowa nie stanowi oferty sprzedaży, oferowania, subskrypcji, zaproszenia do nabycia, reklamy, promocji jakichkolwiek instrumentów finansowych. X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w tym w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji handlowej. W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości.