Zjawisko to dotyczyło czołowych graczy w branży AM, m.in. mBanku – pierwszego co do wielkości podmiotu pod względem liczby klientów, których ma ponad 400, czy Caspara – trzeciego co wielkości pod względem wartości aktywów, których ma 320 mln zł. Udział akcji polskich w portfelach klientów obu instytucji spadł aż o 11 pkt proc.
Dlaczego? – Po dynamicznych zwyżkach indeksów giełdowych w I kw., w kolejnych miesiącach I półrocza nasi klienci woleli zachować ostrożność – tłumaczy Maksymilian Łochowski, dyrektor dep. zarządzania aktywami mBanku. – W rezultacie w większości przypadków lokowali oszczędności w strategie dochodowe, w których udział akcji jest zdecydowanie mniejszy niż w czystych portfelach akcji i waha się od 10 do 20 proc. Ich celem jest wypracowanie kilkuprocentowej nadwyżki ponad to, co można zarobić na lokacie bankowej – wyjaśnia Łochowski.
Klienci Caspara z kolei wybierali strategie inwestujące w akcje zagraniczne (wzrost udziału w portfelach o 12 pkt proc.) – z Europy Zachodniej, USA, w dużej mierze akcje spółek technologicznych, wchodzące w skład portfeli osiągających wyższe stopy zwrotu niż strategie Europy Środkowej i Wschodniej, w których skład wchodzi Polska. – Rotacja aktywów z akcji polskich ku zagranicznym wynikała z decyzji klientów, którzy wybierali strategie z lepszymi wynikami – tłumaczy Błażej Bogdziewicz wiceprezes Caspara.
– W naszym przypadku największy napływ nowych aktywów odnotowały strategie mieszane – zrównoważone i stabilnego wzrostu, w których akcje są jednym z komponentów – tłumaczy Jerzy Nikorowski z BM BGŻ BNP Paribas, gdzie mimo dodatniego wyniku udział strategii ze 100 proc. udziałem akcji polskich w portfelach spadł o niecałe 3 pkt proc. – Rosnące ryzyko realizacji zysków po dynamicznych zwyżkach skłania inwestorów do ostrożności. Zresztą naszą cechą charakterystyczną jest konserwatywne podejście do ryzyka oraz długoterminowy horyzont inwestycyjny, o czym informujemy nowych klientów. W tym kontekście portfele mieszane są dla nich dobrym rozwiązaniem – przekonuje Nikorowski. JAM