Warszawska giełda robi kolejne podejście do uruchomienia agencji ratingowej. W tym celu GPW, PFR, BIK oraz Instytut Analiz i Ratingu podpisały umowę inwestycyjną z zamiarem utworzenia agencji, której celem ma być „wypełnienie luki w ofercie ratingowej skierowanej przede wszystkim do segmentu małych i średnich przedsiębiorstw".
Nowe otwarcie
Jak poinformowała GPW w komunikacie, zadaniem agencji będzie przede wszystkim budowanie kultury ratingu w Polsce. Ma ona także służyć „zwiększeniu znaczenia rynku długu w finansowaniu gospodarki oraz poprawie jakości polskiego rynku kapitałowego poprzez ułatwienie wyceny ryzyka inwestorów giełdowych".
– Budowanie kultury ratingu w Polsce na pewno jest długą i żmudną pracą, ale uważam, że w długim terminie jest to krok w kierunku dalszego rozwoju rynku obligacji korporacyjnych w Polsce – zwraca uwagę Mateusz Mucha, menedżer w Navigator DM. Dodaje, że powodzenie tego projektu będzie zależeć od jego szczegółów, w tym m.in. kosztów analiz ponoszonych przez emitentów i dostosowania skali ratingowej do polskich realiów.
– Budowanie świadomości ratingów i wymaganie ich posiadania przez emitentów jest oczywiście przede wszystkim w interesie klientów detalicznych, którzy nie zawsze posiadają wiedzę i zasoby do oceny sytuacji finansowej emitenta czy też poszczególnej emisji obligacji. Należy jednakże podkreślić, że inwestorzy nie mogą bezgranicznie polegać na przyznanych ratingach, a sam fakt posiadania ratingu nie powinien powodować podjęcia przez nich pozytywnej decyzji inwestycyjnej – wskazuje Mucha.
Droga przez mękę
Agencja ratingowa ma działać, opierając się na Instytucie Analiz i Ratingu, który GPW powołała do życia w 2014 r. Już wtedy pomysł przyznawania ocen emitentom obligacji przez giełdę budził jednak sporo kontrowersji. Od początku podnoszony był bowiem argument, że GPW bierze na siebie zbyt duże ryzyko, wchodząc w rolę zarówno operatora rynku, jak i oceniającego sytuację poszczególnych emitentów. O tym, jak gorąca była to dyskusja, najlepiej świadczy fakt, że w pierwotnej wersji pierwsze oceny ratingowe miały się ukazać po roku od utworzenia IAiR, czyli w połowie 2015 r. Według najnowszych założeń pierwsze produkty analityczne mają być natomiast zaoferowane w drugiej połowie 2018 r.