Prace nad strategią rynku wchodzą w decydującą fazę

Ochrona inwestorów, zwiększenie zaufania do rynku kapitałowego, stałość prawa oraz wzrost konkurencyjności – to najważniejsze założenia tworzonego w resorcie finansów dokumentu.

Publikacja: 18.10.2018 05:13

Ministerstwo Finansów pod wodzą Teresy Czerwińskiej kończy pracę nad strategią rynku.

Ministerstwo Finansów pod wodzą Teresy Czerwińskiej kończy pracę nad strategią rynku.

Foto: materiały prasowe

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: materiały prasowe

Chociaż temat strategii rynku kapitałowego w ostatnich miesiącach nieco przycichł, nie oznacza to, że została ona odstawiona na boczny tor. Prace nad strategią w Ministerstwie Finansów trwają. Wiele jednak wskazuje na to, że mimo wcześniejszych zapowiedzi nie zostaną zakończone w październiku, lecz dopiero w listopadzie.

– Ministerstwo Finansów pracuje teraz nad raportem końcowym, czyli nad właściwą strategią rozwoju rynku kapitałowego. Przewidywane przyjęcie raportu powinno nastąpić w listopadzie; następnie będzie on przedmiotem uzgadniania i konsultacji celem przyjęcia przez Radę Ministrów – usłyszeliśmy w resorcie finansów.

Cele ogólne i szczegółowe

Dodatkowy miesiąc oczekiwania to jednak nic w porównaniu z tym, z czym mieliśmy do czynienia do tej pory. Strategia rynku kapitałowego to jeden z najdłużej wyczekiwanych przez jego uczestników dokumentów. Co prawda od lat mówi się o potrzebie jej stworzenia, ale dotychczas na słowach się kończyło. Teraz ma być inaczej, a odpowiadać ma za to nie tylko Ministerstwo Finansów, ale także współpracujący w tej kwestii z resortem Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Czego więc można się spodziewać po strategii?

– Główne założenia strategii rozwoju rynku kapitałowego zostały przedstawione uczestnikom rynku podczas spotkania Rady Rozwoju Rynku Finansowego, które odbyło się 27 lipca. Wynikają one wprost ze strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, która zapowiadała powstanie strategii rozwoju rynku kapitałowego. W związku z tym głównym celem strategii jest poprawa dostępu do finansowania dla polskich firm, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw, m.in. poprzez dywersyfikację źródeł służących polskim przedsiębiorstwom do finansowania swojej działalności – podkreśla MF. Przekonuje też, że rynek kapitałowy ma stać się jeszcze lepszym motorem ekspansji i wzrostu polskich firm i tym samym mocniej wspierać długoterminowy rozwój gospodarczy Polski.

W jaki sposób ministerstwo chce zrealizować te założenia? – Celami szczegółowymi są rozwój rynków publicznych i prywatnych, zwiększenie płynności rynków, wzmocnienie pośredników poprzez zwiększenie ich skali działania i poprawę efektywności, wzrost oszczędności, mierzony m.in. udziałem oszczędności w PKB, oraz usprawnienie procedur administracyjnych. Jednocześnie realizacji powyższych celów powinny przyświecać cztery zasady horyzontalne: silna ochrona inwestorów indywidualnych, konieczność zwiększania zaufania do rynku, pewność i stałość prawa oraz dążenie do wzrostu konkurencyjności rynku kapitałowego poprzez wykorzystywanie nowych technologii. Warto w tym miejscu podkreślić, że nowe technologie i fintechy będą w strategii jednym z głównych czynników dalszego rozwoju i zyskiwania na przewadze konkurencyjnej naszego rynku – podkreśla MF.

Co z zachętami?

Jest duża szansa na to, że w strategii pojawią się elementy podatkowe. Zdaniem wielu uczestników rynku to właśnie zachęty fiskalne mogłyby się okazać jednym ze skuteczniejszych narzędzi uatrakcyjniania naszego rynku.

– Kwestie podatkowe na pewno będą istotnym elementem strategii, ponieważ na skuteczność odpowiednich zachęt wskazuje doświadczenie najbardziej rozwiniętych rynków kapitałowych. Jak na razie jednak jest za wcześnie, by przesądzać o konkretnych rekomendacjach, które znajdą się w dokumencie – podkreśla resort finansów.

Finanse
Piątek na GPW: XTB nowym królem, WIG20 z rekordem hossy, Toya rozbija bank
Finanse
PZU pnie się w górę. Pada rekord za rekordem
Finanse
Czwartek na rynku: Asbis cierpi, Budimex na minusie, wyniki banków, gorąco w JSW
Finanse
Stopy w dół, niższe raty kredytów mieszkaniowych
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Finanse
Środa na rynku: RPP "dowiozła" obniżkę, Rafamet na huśtawce, Creotech z rekordem
Finanse
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu