„Mając na uwadze zadania stojące przed urzędem KNF wynikające ze zmian zachodzących na rynku finansowym oraz w obszarze regulacji, ideą, która przyświecała tworzeniu nowej struktury był bardziej efektywny podział dotychczas realizowanych obowiązków, a także sprawne wypełnianie pojawiających się nowych zadań w ramach nowo utworzonych komórek organizacyjnych" – czytamy w komunikacie komisji.
Jakich dokładnie zmian należy się spodziewać? Wprowadzona zostanie m.in. funkcja dyrektora generalnego. Jego głównym zadaniem będzie koordynacja prac pionów urzędów, które podlegają przewodniczącemu komisji. Zmiany dotkną też Departamentu Regulacji, Analiz i Współpracy z Zagranicą. Jego zadania przejmą: Departament Rozwoju Regulacji, Departament Współpracy Międzynarodowej oraz Departament Analiz i Strategii.
Zmiany szykowane są również w obszarze związanym z rynkiem kapitałowym. Z dotychczasowego Departamentu Infrastruktury Rynku Kapitałowego i Nadzoru Obrotu zostanie wydzielony Departament Nadzoru Obrotu, natomiast za infrastrukturę rynku kapitałowego, współpracę z instytucjami infrastrukturalnymi oraz za prace związane ze strategią rozwoju polskiego rynku finansowego odpowiedzialny będzie nowy Departament Rozwoju Rynku Finansowego.
Zmiany czekają też Departament Postępowań Sankcyjnych i Praktyk Rynkowych czy też Departament Administracji, Budżetu i Informatyki.
Nowa struktura organizacyjna komisji zakłada utworzenie również nowych departamentów. Będzie to Departament Compliance oraz Departament Audytu Wewnętrznego. Ten pierwszy będzie odpowiedzialny m.in. za wspieranie pracowników urzędu w sprawnym i bezpiecznym zarządzaniu ryzykiem konfliktu interesów. Departament Audytu powstanie w miejsce wieloosobowego samodzielnego stanowiska do spraw kontroli wewnętrznej. Zadania wieloosobowego samodzielnego stanowiska do spraw ochrony informacji niejawnych przejmie zespół ochrony informacji niejawnych kierowany przez pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych.