Małgorzata R. Olech radca prawny, of counsel, Squire Patton Boggs
Polskie prawo przewiduje dwa rodzaje postępowań związanych z niewypłacalnością dłużnika: postępowanie upadłościowe dla dłużników niewypłacalnych oraz postępowanie restrukturyzacyjne dla dłużników zagrożonych niewypłacalnością. Istotą postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie konieczności ogłoszenia upadłości. Istnieje kilka rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, które różnią się pod względem wymaganych formalności, przysługujących dłużnikowi środków ochrony przed egzekucją oraz obowiązujących go ograniczeń w rozporządzaniu majątkiem.
Ze statystyk jasno wynika, że w Polsce przybywa postępowań restrukturyzacyjnych. Spośród wszystkich przewidzianych polskim prawem rodzajów takich postępowań największym zainteresowaniem cieszy się postępowanie o zatwierdzenie układu – przede wszystkim z uwagi na minimum formalności w połączeniu z przysługującą dłużnikowi daleko idącą ochroną przed egzekucją. Większej liczbie postępowań towarzyszy również wzrost liczby nadużyć. Do wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego dłużników najczęściej motywuje perspektywa uniknięcia egzekucji wierzytelności układowych w okresie ochronnym lub redukcji zadłużenia, nawet jeśli obiektywnie nie ma szans na zatwierdzenie lub wykonanie postanowień układu.
Dynamiczny wzrost liczby wszczynanych w Polsce postępowań restrukturyzacyjnych stał się faktem. W 2020 r. wszczęto ich 780, w 2021 r. już 1888, zaś w 2023 r. aż 3576*. Spośród wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych na gruncie prawa polskiego postępowanie o zatwierdzenie układu jest najmniej obarczone formalnościami. W 2023 r. postępowania o zatwierdzenie układu stanowiły 93 proc. wszystkich prowadzonych postępowań*. Taka formuła postępowania umożliwia wybranemu przez dłużnika nadzorcy układu zawarcie układu przez samodzielne zbieranie głosów wierzycieli – przy minimalnym udziale sądu. Pierwszym formalnym krokiem jest zawarcie przez dłużnika i nadzorcę układu umowy o sprawowanie nadzoru nad układem. W przeciwieństwie do innych postępowań restrukturyzacyjnych, do których wszczęcia konieczna jest decyzja sądu, samo postępowanie o zatwierdzenie układu – do momentu zatwierdzenia go przez sąd – toczy się w dużej mierze na drodze pozasądowej.
W przypadku zwykłego postępowania o zatwierdzenie układu dłużnik nie podlega ochronie przed egzekucją z jego majątku. Zasada ta uległa jednak znacznej zmianie wraz z wprowadzeniem do polskiego prawa restrukturyzacyjnego rozwiązań znanych wcześniej jako uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (wprowadzone na kanwie tymczasowych przepisów mających na celu zapobieganie skutkom pandemii Covid-19), często określane w żargonie jako „postępowanie o zatwierdzenie układu 2.0”.