Intencją uzgodnionego w 2019 roku i przyjętego przez rząd planu było wzmocnienie zaufania inwestorów do rynku, między innymi poprzez regulacje i skuteczny nadzór, oraz podniesienie jego konkurencyjności i zdolności do finansowania największych wyzwań dla realnej gospodarki takich jak transformacja klimatyczna.
W imię hasła „mikrozmiany, makroefekt”, dla osiągnięcia tych celów wyznaczono kilkadziesiąt szczegółowych działań, z których znaczna większość została zrealizowana. Polski rynek kapitałowy utrzymał pozycję regionalnego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem kapitalizacji giełdy, liczby notowanych na niej spółek czy zainteresowania inwestorów zagranicznych. Dziś, debiutujące na GPW spółki mogą skorzystać z podatkowej „ulgi na IPO” i dedykowanego im jako „kluczowym podmiotom” wyspecjalizowanego urzędu skarbowego, a długoterminowi inwestorzy, którzy zakupią ich akcje, nie zapłacą podatku od zysków kapitałowych przy wyjściu z inwestycji. Dzięki nowym ramom regulacyjnym na polskim rynku będą mogły pojawić się nowe instrumenty i usługi, takie jak certyfikaty turbo, pożyczki papierów wartościowych czy platformy obrotu oparte na DLT, a ciężar compliance dla tych istniejących, na przykład funduszy ETF, istotnie się zmniejszy.
Część inicjatyw będzie wymagać kontynuacji. W kontekście dochodzenia przez akcjonariuszy czy spółki ich praw ważnym krokiem w realizacji strategii jest rozszerzenie programu Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury o zagadnienia rynku kapitałowego. Nawet najlepsze regulacje niewiele znaczą wobec braku efektywnych mechanizmów ich egzekwowania. Jednak przygotowany we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i Ministerstwem Sprawiedliwości projekt powołania sądu rynku kapitałowego, w ramach struktur Sądu Okręgowego w Warszawie, dopiero oczekuje na ścieżkę legislacyjną. Powołanie takiego sądu ułatwi profesjonalne rozpatrywanie spraw dotyczących instytucji finansowych, emitentów i inwestorów.
Warto także, aby jednorazowe raporty analityczne oparte na danych Ministerstwa Finansów i KNF, jak choćby ten badający wysokość kosztów usług finansowych na rodzimym rynku kapitałowym, stały się regularną praktyką regulatorów. Doświadczenia wskazują, że taka dodatkowa transparentność i wysokiej jakości analityka stanowią istotny wkład w debatę publiczną na temat rozwoju polskiego rynku i mogą pomóc w jego bardziej systematycznej ewaluacji.
Jednocześnie przed polskim rynkiem wciąż stoją wyzwania, na które SRRK nie odpowiada. Jednym z nich pozostaje drastyczny brak równowagi pomiędzy obciążeniem podatkowym inwestycji na rynku kapitałowym i inwestycji w nieruchomości, na wyraźną korzyść tych ostatnich. Nic dziwnego, że najpopularniejszą inwestycją w naszym społeczeństwie jest kawalerka, skoro ryczałt od najmu wynosi 8,5 procent wobec 19-procentowego podatku Belki. Konieczna jest zatem dyskusja nad zrównoważeniem tych danin, na przykład poprzez wprowadzenie kwoty wolnej w podatku od zysków kapitałowych. Jednocześnie warto podkreślić, że pojawiające się w przestrzeni publicznej propozycje zniesienia podatku Belki nie są uniwersalną receptą na wyzwania, z którymi zmaga się GPW. Podatek ten płaci się od zysków, a gdy są one solidne, to i zapłata daniny jest mniej odczuwalna. Zwłaszcza że dzięki realizacji postulatów strategii będzie je można kompensować ze stratami z innych źródeł.