Najczęściej płynność utożsamiamy albo z obecnymi kwotowaniami w arkuszu zleceń (jeżeli płynność odnosimy do danej chwili), albo z wartością transakcji za dany okres (jeżeli płynność odnosimy do dłuższego horyzontu). Oba te podejścia są często dużym uproszczeniem i wielokrotnie dostarczają nam niepełnych informacji na temat rzeczywistej płynności danego aktywa. W szczególności dotyczy to płynności rynku ETF – płynności notowań tytułu ETF na giełdzie (nie mylić z płynnością portfela ETF – płynnością instrumentów finansowych, w które inwestuje fundusz).
Fundusz typu ETF jest funduszem inwestycyjnym, którego przedmiotem inwestycji jest najczęściej koszyk papierów wartościowych wchodzących w skład naśladowanego indeksu oraz którego tytuły uczestnictwa notowane są na rynku wtórnym (giełdowym). Fakt notowania na giełdzie oznacza dla większości inwestorów, że kupno i sprzedaż tytułów uczestnictwa takiego funduszu odbywają się za pomocą transakcji zachodzących na giełdzie, podobnie jak to się dokonuje na przykład na rynku akcji. Wielkość transakcji determinowana jest zatem przez zlecenia kupna i sprzedaży oczekujące lub wchodzące do arkusza zleceń.
Jeżeli wielkość zlecenia, które chcemy wstawić w rynek, jest mniejsza niż wielkość zleceń przeciwstawnych złożonych na poziomach cen akceptowalnych dla nas (czyli takich, po jakich jesteśmy skłonni zawrzeć transakcję), to takie zlecenie zrealizuje się od razu w całości.
Jeżeli jednak nasze zlecenie jest zbyt duże w stosunku do zleceń przeciwstawnych ustawionych na akceptowanych przez nas poziomach cen lub w obecnym momencie w arkuszu zleceń nie znajduje się wystarczająca wielkość zleceń przeciwstawnych na akceptowanych przez nas poziomach cen, to mamy do czynienia z sytuacją, w której nie możemy być pewni, czy zawrzemy transakcje o odpowiedniej wielkości. Innymi słowy, nie wiemy, czy w oczekiwanym przez nas czasie po drugiej stronie rynku znajdzie się wystarczająca liczba inwestorów chętnych do wstawienia do arkusza nowych zleceń na poziomach umożliwiających zawarcie z nami transakcji.
W przypadku rynku ETF, w szczególności rynku, który nie jest na tyle rozwinięty, aby występowała duża liczba inwestorów po jednej i po drugiej stronie arkusza zleceń, drugą stroną zawieranych na tym rynku transakcji będzie najczęściej animator funduszu.