Polska, podobnie jak inne kraje UE, ma czas na wdrożenie krajowej regulacji do 17 grudnia 2021 r.
Procedury compliance wymagają aktualizacji?
Zdecydowanie jest to najlepszy moment, aby przejrzeć i odświeżyć dotychczasowe wewnętrzne regulacje w polityce compliance i anonimowego zgłaszania nieprawidłowości. Jest to niewątpliwie pierwszy akt prawny, który na tak dużą i niespotykaną wcześniej skalę będzie szczegółowo regulował prawa i obowiązki przedsiębiorców, a także określał, w jaki sposób mają oni reagować i dokumentować zgłaszane przez sygnalistów nieprawidłowości.
Czy będziemy gotowi na kolejne wycieki poufnych dokumentów?
Pojawienie się polskiego projektu ustawy regulującej prawa sygnalistów zbiegło się w czasie z ujawnieniem przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych olbrzymiego zbioru poufnych dokumentów z rajów podatkowych (Pandora Papers). Ujawnione dane przewyższają wielkością poprzedni wyciek informacji tzw. Panama Papers z 2016 r. Warto zauważyć, że zarówno w przypadku afery Panama Papers, jak i Pandora Papers tożsamość sygnalistów była anonimowa, natomiast sygnaliści ujawniający w 2014 roku aferę finansową LuxLeaks pozostali praktycznie bez jakiejkolwiek ochrony prawnej właśnie z uwagi na brak spójnych unijnych regulacji.
Jakich zmian należy się spodziewać?
Podstawowym celem ustawy będzie zapewnienie ochrony osobom ujawniającym nieprawidłowości w podmiotach publicznych oraz prywatnych, a także zapewnienie, że zgłoszenie takie zostanie należycie rozpoznane.
Witold Głuchowski adwokat, prawnik w Kochański & Partners