Za półtora roku Energa odda do użytku dwa flagowe projekty

Budowa energetycznych bloków gazowo-parowych w Ostrołęce i Grudziądzu jest już zaawansowana odpowiednio w około 70 proc. i 80 proc. Co ważniejsze, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. W efekcie koncern zyska ponad 1,3 GW mocy.

Publikacja: 08.07.2024 16:18

Za półtora roku Energa odda do użytku dwa flagowe projekty

Foto: Adobestock

Do końca przyszłego roku grupa kapitałowa Energa powinna uruchomić produkcję energii z bloków gazowo-parowych w Ostrołęce i Grudziądzu. Ten pierwszy, o mocy netto 745 MWe (megawaty mocy elektrycznej), był na koniec maja zaawansowany w blisko 70 proc. Koszt inwestycji szacowany jest na około 2,85 mld zł, z czego do końca I kwartału wydatkowano ponad 1,9 mld zł. Co więcej, Energa zapewnia, że realizacja prac przebiega zgodnie z założonym harmonogramem.

Inwestycja w Gdańsku ciągle jest w zawieszeniu

Spółka informuje też o dotarciu na plac budowy w Ostrołęce kluczowych elementów bloku energetycznego. Ponadto na potrzeby funkcjonowania elektrowni powstał już 28-km gazociąg biegnący przez teren pięciu gmin w woj. podlaskim i mazowieckim, który połączy ją z gazociągiem Polska–Litwa.

Jeszcze bardziej niż w Ostrołęce, bo w prawie 80 proc., są zaawansowane prace budowalne przy instalacji w Grudziądzu, o mocy netto 563 MWe. Koszt tego przedsięwzięcia sięga około 2 mld zł, z czego ponad 1,1 mld zł wydatkowano do końca I kwartału. Obecnie na placu budowy prowadzony jest jeden z najważniejszych procesów, dotyczący instalacji turbozespołu mającego stanowić serce inwestycji.

Mówiąc o inwestycjach w bloki gazowo-parkowe, należy zauważyć, że Energa cały czas nie podjęła decyzji, czy będzie budować tego typu instalację w Gdańsku (jej moc planowano na poziomie do 456 MWe). Dzieje się tak, mimo że już we wrześniu 2022 r. spółka zawarła ze swoim strategicznym akcjonariuszem, czyli Orlenem, porozumienie w sprawie finansowania budowy, a następnie przeprowadziła postępowanie dotyczące wyboru generalnego wykonawcy i dostawcy usług serwisowych. W efekcie projekt utrzymywany jest obecnie wyłącznie w tzw. gotowości realizacyjnej.

Orlen zwiększy moce w gazowej energetyce do 3,2 GW

Powstające w Ostrołęce i Grudziądzu instalacje są jednymi z kluczowych przedsięwzięć Energi w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł mających bilansować krajowy system elektroenergetyczny. Ponadto pomagają realizować cele dekarbonizacyjne zarówno naszego kraju, jak też grupy Orlen. Płocki koncern w biznesie energetycznym dąży do redukcji emisji CO2 o 40 proc. na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 r. oraz chce osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 r.

Zgodnie ze strategią Orlenu do końca tej dekady jego grupa chce posiadać około 4 GW mocy zainstalowanej w energetyce gazowej, bilansującej źródła odnawialne. Obecnie dysponuje czterema blokami gazowo-parowymi. Są to obiekty zlokalizowane w Płocku, we Włocławku, na warszawskim Żeraniu oraz w Stalowej Woli (w tym ostatnim koncern posiada 50 proc. udziałów). Ich łączna moc sięga 2 GW. Po uruchomieniu instalacji w Ostrołęce i Grudziądzu przekroczy 3,2 GW. Ponadto Orlen ma w planach budowę jednostki gazowej na warszawskich Siekierkach.

Energetyka
Niedoszły inwestor w Rafako kupuje od niej spółkę córkę
Energetyka
Coraz więcej pieniędzy trafia na sieci dystrybucyjne
Energetyka
Spółki energetyczne sprzeciwiają się nowym zmianom podatkowym
Energetyka
Tauron może obniżyć wartość swoich elektrowni węglowych
Energetyka
Enea ruszyła z przetargiem na elektrownię gazową
Energetyka
Atom PGE i ZE PAK-u stał się ofiarą rządowych opóźnień prac nad strategią