Wcześniej grupa informowała, że przeprowadza analizę opłacalności projektów w całej grupie. - W oparciu o wszechstronną analizę zarząd PGE podjął decyzję o zamknięciu, bądź o ograniczeniu zakresu zadań, projektów i programów z obszarów badań i rozwoju, ICT i inwestycji, na łączną kwotę ponad miliard złotych. Decyzja ta jest związana z konsekwentnie realizowaną polityką zarządu PGE mającą na celu uporządkowanie działalności grupy i skoncentrowanie aktywności na podstawowej działalności oraz kluczowych, przynoszących marżę projektach – poinformował Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
Wyjaśnił, że spółka wdrożyła plany optymalizacji i racjonalizacji działań jeszcze przed pandemią koronawirusa, znając wyniki finansowe za 2019 r. Przypomnijmy, że w minionym roku PGE miała ponad 3,9 mld zł straty netto, co w dużej mierze było efektem odpisów wartości aktywów związanych z produkcją i spalaniem węgla. - Teraz, w obliczu zaistniałych okoliczności, tym bardziej musimy rozważnie gospodarować naszymi zasobami. Postanowiliśmy akumulować gotówkę i w przyszłości, po ustabilizowaniu sytuacji gospodarczej, rozsądnie ją inwestować zwiększając przewagę konkurencyjną. Celem jest utrzymanie pozycji lidera na rynku, również poprzez fuzje i przejęcia, które wymagają środków, a także poprzez inwestycje w rozwój, czyli realizację ambitnych projektów, dzięki którym będziemy zmierzać w zielonym kierunku – dodał Dąbrowski.
Tylko w tym roku wydatki energetycznej grupy na realizację wycofanych projektów sięgnęłyby blisko 200 mln zł. Natomiast skumulowane oszczędności w związku z ich zamknięciem wyniosą ponad miliard złotych w ciągu najbliższych 5 lat.
Z jakich projektów zrezygnowała spółka? - Zarząd PGE podjął decyzję o rezygnacji z projektów w obszarach badań i rozwoju (m.in. projekty oparte o sztuczną inteligencję), ICT (m.in. udział zewnętrznych podmiotów IT w realizowanych projektach) i inwestycji (zrezygnowano m.in. z rozwoju niektórych projektów opartych o węgiel oraz niskomarżowych projektów kogeneracyjnych). W sumie zrezygnowano z kilkudziesięciu projektów - opowiedziało na nasze pytanie biuro prasowe PGE. Trwają prace nad kolejnymi projektami i zadaniami w grupie pod kątem efektywności, stopy zwrotu i powiązania z działalnością podstawową.