Dzielne giełdowe byki kontra szalony rosyjski niedźwiedź i hydra inflacji

To już 29. edycja nagród Byki i Niedźwiedzie dla najlepszych spółek, menedżerów, analityków i instytucji. Po raz 18. przyznamy Złote Portfele dla zarządzających powierzonymi pieniędzmi.

Publikacja: 29.03.2023 21:00

Dzielne giełdowe byki kontra szalony rosyjski niedźwiedź i hydra inflacji

Foto: parkiet.com

W 2021 r. cieszyliśmy się z mocnego odbicia na giełdach po naznaczonym pandemią wcześniejszym roku, choć nie brakowało wyzwań będących owej pandemii skutkiem. W ub.r. otoczenie rynkowe stało się jeszcze trudniejsze, przede wszystkim z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Mierzyliśmy się z widmem kryzysu energetycznego, dalszym szaleństwem cen surowców, hydrą inflacji i skokowym wzrostem kosztów finansowania. W Polsce obstawiano zakłady, czy inflacja przebije 20 proc. W takich warunkach gra toczyła się nie tyle o uzyskanie zwrotu z inwestycji, ile o jakąkolwiek ochronę wartości pieniędzy.

Patrząc na listę nominowanych i nagrodzonych, możemy powtórzyć ubiegłoroczny wniosek, że laureaci Byków i Niedźwiedzi są najlepszą tarczą antyinflacyjną. Podkreślmy, że o ile w 2021 r. indeksy (poza WIG20) wspięły się na historyczne maksima, o tyle w 2022 r. doświadczyły bolesnych spadków. Tym bardziej cieszą idące w dziesiątki procent zwyżki cen akcji elity. Rekordzista przyniósł inwestorom 540-proc. zwrot! Oczywiście wzrost notowań nie jest jedynym kryterium decydującym o przyznaniu statuetki Byka i Niedźwiedzia. Złożona z dziennikarzy i redaktorów „Parkietu” kapituła wnikliwie ocenia dokonania firm i menedżerów.

– Można powiedzieć, że w 2022 r. rynek znów powiedział „sprawdzam”, wymagając wyczucia oraz wiedzy i umiejętności menedżerskich. Kapituła nie miała problemu, by wyłonić elitę. A przed nami rok kolejnych wyzwań, kiedy polska gospodarka spowolni lub nawet zanotuje recesję – mówi Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu”.

parkiet.com

Byki i Niedźwiedzie
Byki i Niedźwiedzie, czyli zespołowa walka z kryzysem
Materiał Promocyjny
DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie
Byki i Niedźwiedzie
Byki i niedźwiedzie oraz złote portfele - fotogaleria
Byki i Niedźwiedzie
Złote portfele za 2022 r. Fundusz mieszany: Investor Bezpiecznego Wzrostu, Investors TFI Zarządzający: Michał Wiernicki
Byki i Niedźwiedzie
Złote portfele za 2022 r. Fundusz polskich papierów dłużnych: Rockbridge Obligacji 2, Rockbridge TFI Zarządzający: Witold Chuść
Materiał Promocyjny
Największy ekran w domu, prawdziwa domowa instytucja
Byki i Niedźwiedzie
Nagrody za skuteczność w pełnych wyzwań czasach
Byki i Niedźwiedzie
Złote portfele za 2022 r.: Fundusz rynku surowców Pekao Surowców i Energii, Pekao TFI Zarządzający: Karol Ciuk