Mirbud ruszył z ekspresową ofertą akcji

Budowlana grupa w trzy dni chce zebrać pieniądze od inwestorów instytucjonalnych na ekspansję na rynku kolejowym.

Publikacja: 11.06.2024 07:40

Mirbud osiągnął bardzo mocną pozycję w drogach. Teraz chce mocno wejść na rynek kolejowy.

Mirbud osiągnął bardzo mocną pozycję w drogach. Teraz chce mocno wejść na rynek kolejowy.

Foto: Mat. prasowe

Kontrolowany przez Jerzego Mirgosa Mirbud, przy wsparciu Ipopema Securities, rozpoczął przyspieszoną budowę księgi popytu na maksymalnie 18,35 mln akcji stanowiących prawie 17 proc. w podwyższonym kapitale. Book-building ma się zakończyć najpóźniej 13 czerwca.

Mirbud oferuje akcje tylko dużym podmiotom

Oferta kierowana jest wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych lub wykładających równowartość co najmniej 100 tys. euro. Prawo poboru zostało wyłączone, ale pierwszeństwo mają ci, którzy byli akcjonariuszami 6 maja - w dniu walnego zgromadzenia podejmującego uchwały o emisji.

Poza prezesem Mirgosem znaczącym akcjonariuszem jest NN OFE (ma prawie 10 proc.), z protokołu po zgromadzeniu wiadomo, że sprzeciw do uchwał o podwyższeniu kapitału zgłosił PFR PPK SFIO.

Cena emisyjna zostanie ustalona przez zarząd na podstawie book-buildingu. W kwietniu w opinii do projektów uchwał zapisano, że przy ustalaniu ceny zostanie wzięty pod uwagę średni kurs z trzech i sześciu miesięcy przed ogłoszeniem NWZA, czyli 8,99 i 8,32 zł przy ówczesnym kursie 10,5 zł. Zapowiedź emisji zdołowała notowania do 9,1 zł, ale już w połowie maja kurs był na rekordowym poziomie 12,2 zł. Obecnie to 11 zł.

Czytaj więcej

Eksperci komentują plany Mirbudu. Bariery wejścia na rynek kolejowy

Mirbud podał dwa cele emisyjne

Priorytetowym celem emisji jest ekspansja na rynku budownictwa infrastruktury kolejowej przez przejęcie. Zidentyfikowano kilka firm, niektóre wyraziły wstępne zainteresowanie prowadzeniem dalszych rozmów. Nakłady na przejęcie i dokapitalizowanie spółki szacowane są na 190-210 mln zł, niewykluczone jest posiłkowanie się finansowaniem zewnętrznym.

W kwietniu przedstawiciele Mirbudu mówili o dwóch rozważanych scenariuszach: przejęciu mniejszego podmiotu lub zwiększeniu zaangażowanie w giełdowy Torpol (Mirbud ma teraz 5,1 proc. akcji), co będzie zależeć od strategii państwa dla projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK jest właścicielem 38 proc. akcji Torpolu wartych prawie 310 mln zł).

Drugi cel to zakup czterech wytwórni mas bitumicznych do budowy dróg (jednej stacjonarnej i trzech mobilnych, by zwiększyć zasięg działalności). Tu nakłady szacowane są na 20 mln euro (80-90 mln zł).

Spółka zastrzegła prawo do zmiany celów i nakładów.

Czytaj więcej

Mirbud poprawił wyniki. I kwartał jeszcze bez wpływu pożaru Marywilskiej 44

Mirbud wypłaci dywidendę

Grupa jako generalny wykonawca specjalizuje się w drogach i obiektach kubaturowych (hale magazynowe, stadiony, szpitale, ale też infrastruktura dla wojska). Z raportów miesięcznych wiadomo, że wartość portfela zamówień na koniec kwietnia wynosiła 5,31 mld zł wobec 4,78 mld zł na koniec I kwartału. Z tego 3,92 mld zł przypadało na budownictwo infrastrukturalne – przede wszystkim różnego rodzaju drogi. Grupa zajmuje się też budownictwem mieszkaniowym i najmem powierzchni handlowo-magazynowych – w maju spłonęło duże centrum handlowe Marywilska 44.

21 czerwca odbędzie się walne zgromadzenie podsumowujące 2023 r. Zarząd zarekomendował przeznaczenie na dywidendę 19,27 mln zł (0,21 zł na akcję). Jerzy Mirgos, prezes Mirbudu, kontroluje 41,7 mln (45,5 proc.) papierów.

Budownictwo
Mirbud w ekspresowym trybie chce zebrać pieniądze z emisji na ekspansję na kolei
Materiał Promocyjny
Transakcje M&A - ryzyka, trendy, praktyka
Budownictwo
Rynek mocno stawia na Elektrotim
Budownictwo
Polimex Mostostal szuka członków zarządu
Budownictwo
Dekpol z rekordowym kursem i pieniędzmi z obligacji
Budownictwo
Polacy boją się wysokich kosztów dyrektywy budynkowej
Budownictwo
Słabsza sprzedaż mieszkań i nastroje deweloperów