Analitycy PKO BP: ceny mieszkań pójdą w górę

Do końca I połowy 2024 roku lokale podrożeją nominalnie o 10-15 proc. rocznie.

Publikacja: 25.09.2023 12:18

Analitycy PKO BP: ceny mieszkań pójdą w górę

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

- W perspektywie roku (II połowa br. i I połowa przyszłego) oczekujemy wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań o 10-15 proc. Rynek coraz silniej będzie odczuwał ograniczenie podaży przy jednocześnie wysokim popycie gotówkowym i rosnącym popycie kredytowym – prognozuje zespół analiz nieruchomości w PKO BP.

Czynniki wpływające na wzrost cen to: ostatnia silna obniżka stóp procentowych przez RPP i zapowiedź kontynuacji cyklu obniżek, odbudowa popytu kredytowego odłożonego w okresie zaostrzonych regulacji ostrożnościowych, program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, spadek realnych cen mieszkań i w konsekwencji zwiększenie ich dostępności przez poprawę relacji dochodów do cen mieszkań, popyt inwestycyjny, kurcząca się oferta mieszkań, pogłębiający się deficyt działek w dobrych lokalizacjach w największych miastach.

Hamująco na wzrost cen będą zaś działać: możliwy spadek dostępności mieszkań (wzrost płac może być niższy niż cen mieszkań), stabilizacja stawek za wynajem osłabiająca motywację zakupu inwestycyjnego.

Analitycy wskazali, powołując się na monitoring JLL, że w sześciu największych aglomeracjach na koniec czerwca w ofercie deweloperzy mieli 40,6 tys. mieszkań, o prawie 7 proc. mniej niż na koniec marca, przy czym w Krakowie zanotowano spadek 17-proc., a w Warszawie 12-proc.

Analitycy spojrzeli też dalej, odnosząc się do demografii. Co prawda GUS w latach 2023-2060 prognozuje spadek liczby ludności do 30,9 mln z 37,8 mln na koniec 2022 r., wzrośnie odsetek seniorów, ale przynajmniej w pierwszej dekadzie utrzyma się popyt na nowe mieszkania – z uwagi na utrzymujący się nowy i odłożony popyt na pierwsze mieszkanie, potrzebę wymiany zdekapitalizowanego zasobu, kontynuację suburbanizacji i rosnące aspiracje mieszkaniowe. Polska będzie też dalej krajem imigracyjnym.

Budownictwo
Coraz więcej mieszkań wchodzi do sprzedaży
Materiał Promocyjny
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna
Budownictwo
Mieszkaniówka bliżej równowagi?
Budownictwo
Murapol wchodzi na giełdę
Budownictwo
Selena FM stawia na ekspansję nie tylko geograficzną
Materiał Promocyjny
Pierwsze święta z AI, czyli prostsza droga prezentu do klienta
Budownictwo
Zimowy wysyp ofert papierów dłużnych
Budownictwo
Murapol: fundusze chcą taniej i więcej