Reklama

pytania do... Jacka Rutkowskiego prezesa i akcjonariusza Amiki

Publikacja: 05.09.2009 11:23

[b]Amika po pierwszym półroczu miała 14 mln zł skonsolidowanej straty. Jak będzie w drugiej części roku?[/b]

Z wyników pierwszego półrocza nie możemy być zadowoleni, chociaż strata okazała się mniejsza, niż pierwotnie oczekiwaliśmy. Fatalny był zwłaszcza początek roku. Wiosną zaczęliśmy jednak uzyskiwać wyższe marże i odrabiać straty. Szczególnie dobry był lipiec i sierpień. W związku z tym liczymy, że w trzecim kwartale uda nam się nadrobić straty z pierwszego półrocza.

[b]Na jakich rynkach osiągacie najlepsze rezultaty?[/b]

Zdecydowanie najlepsza sytuacja panuje w Polsce. Osiągamy tu większość przychodów, a w ostatnich miesiącach są one wyższe o 3–3,5 proc. w stosunku do tego samego okresu 2008 r.

[b]Jaki udział w polskim rynku dużego AGD ma dziś grupa Amiki?[/b]

Reklama
Reklama

W ujęciu wartościowym wynosi on około 15 proc., a pod względem wolumenu sprzedaży około 19 proc. Nadal niekwestionowanym liderem jesteśmy w segmencie kuchenek. Do Amiki należy 45–48 proc. tego rynku. Zaczęliśmy też odrabiać utracone na początku roku udziały w segmencie pralek i lodówek. Dziś należy do nas w tym asortymencie 9–10 proc. rynku.

[b]A co rynkami zagranicznymi?[/b]

Cały czas panuje na nich kryzys, ale widać już pierwsze symptomy poprawy. Jest tak m.in. na rynku rosyjskim, który dotychczas szczególnie niekorzystnie wpływał na naszą kondycję.

[b]Negatywny wpływ na wynik netto miały też transakcje zabezpieczające?[/b]

Większość z tegorocznych transakcji zabezpieczających kurs walutowy została zrealizowana, więc nie będą już miały tak dużego wpływu na nasze wyniki, jak dotychczas.

[b]Dziękuję za rozmowę [/b]

Budownictwo
Indeks nastrojów deweloperów. „Znika pesymizm”
Budownictwo
Develia na ścieżce wzrostu. Popyt na mieszkania budzi się po zimie
Budownictwo
Robert Chojnacki, Rednet24 i Tabelaofert.pl: Rynek deweloperski ma kilka prędkości
Budownictwo
Pękło 10 tys. na wykresie WIG-budownictwo. Co dalej?
Budownictwo
Prezes Budimexu: Brak kalendarza inwestycji destabilizuje rynek
Budownictwo
Rekord za rekordem w Develii. Firma chce sprzedawać jeszcze więcej
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama